fbpx

Osobistym szlakiem dworów ziemi otwockiej

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

13:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy Państwa na wycieczkę po dworach ziemi otwockiej, na oprowadzanie z obecnymi ich właścicielami, na gawędy o dworach i koncerty plenerowe. Sami możecie ustalić ilość odwiedzonych miejsc, stworzyć osobisty plan zwiedzania, dowiedzieć się też nieco o historii ziemi i znamienitych rodów tu żyjących.

19 i 20 września

Dwory ziemi otwockiej, kojarzą się zapewne większości z Państwa głównie z drewnianymi pensjonatami o koronkowo wyciętych dekoracjach w stylu świdermajer.
Niewielu z nas zna otwockie XIX wieczne dwory i pałace murowane kolumnowymi portykami, otoczone parkami krajobrazowymi. Wiele z nich popadło po 2 wojnie światowej w ruinę i ślad po nich zaginął. Nieliczne ocalałe, wyremontowane prowadzą różnorodną działalność dla lokalnej społeczności.
Pamiętać należy, że dwór to nie tylko budynek, ale całe zbudowane na jego bazie przedsiębiorstwo z budynkami folwarcznymi i rozległym parkiem, to także organizacja społeczna, którą organizowały władające majątkiem rodziny. Na ziemi otwockiej osiadły nie tylko zasłużone polskie rody, jak Potoccy, Zamoyscy, Chrzanowscy, Jezierscy, ale również warszawscy przedsiębiorcy i fabrykanci: Róźyccy, Mioduszewscy, Szlenkierowie.
W tym roku chcielibyśmy Państwa zaprosić do odwiedzenia w ostatni weekend lata – 19 i 20 września -kilku wybranych majątków na terenie powiatu otwockiego w Rudnie, Róźycowie, Sobieniach-Jeziorach i Łucznicy, do posłuchania o historii złożeń pałacowo i dworsko -parkowych, ale też o losach rodzin z nimi związanych, powojennych losach majątków, rewaloryzacji parków i współczesnej działalności. Każdy z tych dni kończyć będziemy w Otwocku Wielkim oprowadzaniem po miejscach mniej dostępnych dla zwiedzających, po folwarku i pałacu od kuchni. Zapraszamy też na gawędę o dworach i rodzinach otwockich oraz na wieczorny plenerowy koncert dziecięcy.
Dwory otwockie otworzą się wreszcie dla Państwa tej jesieni. Mamy nadzieję, że wydarzenie uda się kontynuować w następnych latach i skłonić także innych prywatnych właścicieli dworów otwockich do udostępnienia swoich podwoi dla zwiedzających, tak by wskrzesić pamięć o dobrych tradycjach tej ziemi.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

13:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, ul. Zamkowa 49, 05-480 Otwock Wielki

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
  • Starostwo Powiatowe w Otwocku

Osoba kontaktowa: Anna Feliks

Telefon: 698 986 946

E-mail: afeliks@mnw.art.pl

WWW: http://www.otwock.mnw.art.pl

Informacja o organizatorze:

Muzuem Wnętrz znajdujące się w pałącu w Otwocku Wielkim, jednej z najlepiej zachowanych barkowych siedzib magnackich na Mazowszu, turystyczna perła regionu. Organizator edukacji muzealnej, imprez historycznych. Działalność kulturalną wspiera Starostwo Powiatowe w Otwocku.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.