fbpx

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Z dziejów bydgoskich zakładów fotograficznych do roku 1939"

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

16:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Poznaj bogatą historię usług fotograficznych naszego miasta i osób z nią związanych. Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Z dziejów bydgoskich zakładów fotograficznych do roku 1939”.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wyjątkowej wystawie ukazującej dzieje bydgoskich zakładów fotograficznych do wybuchu II wojny światowej. Bydgoszcz jest miastem z bogatą historią w dziedzinie fotografii, sięgającą już I połowy XIX wieku. Wczesna forma fotografii polegająca na nanoszeniu obrazu na posrebrzaną miedzianą płytkę dotarła do Bydgoszczy za sprawą wędrownego dagerotypisty Augusta Wesenberga z Królewca w kwietniu 1844 roku. Pierwszym fotografem który zdecydował się otworzyć w Bydgoszczy zakład fotograficzny był z kolei pochodzący z pobliskiego Fordonu grawer Ludwig Friedlaender w roku 1848. Od tego momentu sukcesywnie przybywało w Bydgoszczy zakładów fotograficznych.

 

W ostatniej dekadzie XIX wieku funkcjonowało już sześć atelier, a wraz z nastaniem kolejnego stulecia ich liczba wzrosła. Wśród fotografów znalazły się także kobiety. Bydgoscy pionierzy fotografii pozostawili po sobie bogatą spuściznę nie tylko w postaci studyjnych zdjęć wykonywanych na zlecenia, ale również fotografii wykonanych w przestrzeni miejskiej. Liczne ujęcia bydgoskich ulic, placów i parków utrwaliły obraz miasta niegdyś tętniącego życiem. Fotografie miasta nierzadko pojawiały się na pocztówkach, popularyzując Bydgoszcz poza jej granicami.

 

Wystawa w Fundacji Fotografistka jest okazją do zobaczenia zdjęć z najbardziej znanych i popularnych fotograficznych atelier w Bydgoszczy.

 

kuratorka wystawy: Katarzyna Gębarowska
koordynatorka wystawy: Martyna Maria Kaczmarek

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

16:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Fundacja Fotografistka
ul. Pomorska 68a/1
85-051 Bydgoszcz

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Fotografistka

Osoba kontaktowa: Martyna Maria Kaczmarek

Telefon: 790 899 992

E-mail: info@fotografistka.pl

WWW: https://www.fotografistka.pl/

Informacja o organizatorze:

Fundacja Fotografistka działa w Bydgoszczy od 2013 roku. Głównym celem działalności fundacji jest wykreowanie grupy regularnych odbiorców sztuki fotografii i przywrócenie dominującej pozycji fotografii w naszym regionie nawiązując do bogatych tradycji fotograficznych Bydgoszczy.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.