fbpx

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Panno Święta, […] co w Ostrej świecisz Bramie

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Przybliża genezę, historię i kult, którym otaczana jest od wieków Ostrobramska Ikona Matki Bożej.

 

Kurator wystawy, Ewa Zalewska: “#Ostrobramska Ikona Matki Bożej – zagadnienie-wizerunek, który w 100–lecie odzyskania niepodległości zasługuje niewątpliwie na „hasztag”, będzie wspominany wiele razy. Czy można dodać coś jeszcze oprócz wizualizacji? Okazuje się, że wciąż tak. W dalszym ciągu pozostajemy bez pewników. Badacze Ostrobramskiej Ikony Matki Bożej nie są w stanie wskazać jednoznacznie jej genezy. Mieczysław Skrudlik w publikacji w 1935 roku przytoczył słowa ks. Tadeusza Sieczki:
Jedni mniemali, że obraz ostrobramski jest dziełem Nieba i tworem pędzla cudownego, inni, że obraz ten znajdował się na Ostrej Bramie we framudze od czasu chrztu Litwy (Chrzest Litwy odbył się w 1387 roku, a Ostra Brama została wzniesiono na dawnych fortyfikacjach w latach 1503–1514); Kraszewski jest zdania, że obraz pochodzi z przed V w.; w monografiach, pisanych przez prawosławnych, czytamy, że obraz ostrobramski został przywieziony z Chersonezu przez wielkiego 
księcia Olgierda. Większość jednak pisarzy, zwłaszcza współczesnych, utrzymuje, że obraz ostrobramski jest stylu pędzla włoskiego, a pochodzi z w. XVI bądź z XVII wieku.

[M. Skrudlik, Cudowny obraz Najśw. Maryi Panny Ostrobramskiej. Historia. Ikonografia. Cześć. Bezdroża kultu i fałszywego nabożeństwa, Wilno 1935]

Terminy oprowadzania kuratorskiego: 08.09.2018, godz. 16.00 i 16.09.2018, godz. 16.00.
Liczba miejsc ograniczona.
Zainteresowanych prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną: 509 336 829. Nie przyjmujemy rezerwacji drogą mailową.


Organizator:

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU

Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

ul. Klasztorna 1, 16-030 Supraśl
tel. 85 663-19-94
tel. kom. 509 336 829
e-mail: muzeum.ikon@muzeum.bialystok.pl


Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: MUZEUM IKON W SUPRAŚLU

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.