fbpx

Odkurzamy domowe archiwa

Data rozpoczęcia:

11 września 2018

wtorek

Data zakończenia:

15 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

11, 13 i 15 i 16 września/wtorek, czwartek, sobota, niedziela

TYDZIEŃ FOTOGRAFII NA CHŁODNEJ

 

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na cykl wydarzeń, podczas których będzie można obejrzeć i porozmawiać o dawnych fotografiach warszawskiej Woli, dowiedzieć się,  w jaki sposób ochronić domowe zbiory zdjęć i odwiedzić archiwum, w którym znajdują się ikoniczne prace polskich fotografów oraz stare zdjęcia Warszawy. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywają się w siedzibie fundacji przy ul. Chłodnej 20. Wydarzenia przeznaczone są dla wszystkich miłośników fotografii, osób posiadających własne zbiory fotografii oraz wielbicieli Woli i Warszawy.

 

Projekt składa się z następujących elementów:

 

  1. I.        Odkurzamy domowe archiwa

 

a)      Indywidualne spotkania z pracownikami fundacji, specjalizującymi się w pracy z archiwami fotograficznymi.

 

Każde domowe archiwum kryje w sobie wyjątkowe zdjęcia, które czekają na odkrycie. Być może są w nich przykłady fotografii o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej?

A może na pamiątkowych rodzinnych zdjęciach coraz trudniej odróżnić twarze i poszczególne elementy ubioru? Takie fotografie mogły przetrwać lata wojny i wiele przeprowadzek, ale powoli znikają, zamknięte w pudłach i niewłaściwie przechowywane. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Zapraszamy na indywidualne konsultacje ze specjalistami z Fundacji Archeologia Fotografii, którzy pomogą ocenić wartość kolekcji fotograficznych. Opowiedzą o tym, jak niewielkim nakładem kosztów i czasu uratować bezcenne obrazy z przeszłości. Wytłumaczą, że czasem proste odsunięcie pudła z fotografiami od kaloryfera, wyjęcie go z piwnicy, czy przepakowanie negatywów w papier może uratować prywatną kolekcję przed zniszczeniem, pomogą ocenić wartość artystyczną i historyczną zdjęć.

Nie ma konieczności zgłoszeń.

Miejsce: Fundacja Archeologia Fotografii, Chłodna 20, Warszawa

Odkurzamy domowe archiwa, spotkanie 1: 11.09. 2018 (wtorek), godz. 11-17.00

Odkurzamy domowe archiwa, spotkanie 2: 13.09 (czwartek), godz. 17-20.00

Odkurzamy domowe archiwa, spotkanie 3: 15.09 (sobota), godz. 10.00-16.30

 

b)      Skanowanie zdjęć

Specjaliści z FAF opowiedzą o aktualnych, najlepszych metodach digitalizacji, doradzą w sprawie zakupu sprzętu lub zlecenia digitalizacji firmom zewnętrznym. Opowiedzą jakie są standardy i na co trzeba uważać. Podczas dyżurów będzie możliwość bezpłatnego zeskanowania na miejscu wybranych fotografii – zarówno odbitek jak i negatywów czy diapozytywów.

UWAGA! Będziemy skanować wybrane zdjęcia –  negatywy, odbitki, slajdy oraz strony albumów, pliki po zeskanowaniu będą zapisywane na nośniki (płytę CD, USB) przyniesione przez uczestników. Prosimy pamiętać o przyniesieniu własnego nośnika.

Nie ma konieczności zgłoszeń.

Miejsce: Fundacja Archeologia Fotografii, Chłodna 20, Warszawa

Skanowanie zdjęć, spotkanie 1:  11.09. 2018 (wtorek), godz. 11-17.00
Skanowanie zdjęć, spotkanie 2: 13.09.2018 (czwartek), godz. 17-20.00
Skanowanie zdjęć, spotkanie 3: 15.09.2018 (sobota), godz. 10.00-16.30

 

 

c)       Dyżury konserwatorskie

Podczas specjalnych dyżurów porad będą udzielać konserwatorzy fotografii. Będzie można skonsultować się ze specjalistami, którzy ocenią straty zniszczonych fotografii oraz udzielą wskazówek dotyczących zabezpieczenia domowych zdjęć.

 

Nie ma konieczności zgłoszeń.

Miejsce: Fundacja Archeologia Fotografii, Chłodna 20, Warszawa

Dyżur konserwatorski  1: 13.09.2018 (czwartek),  17-20.00

Dyżur konserwatorski  2: 15.09.2018 (sobota), 10-13.00

 

 

  1. II.      WOLA – POKAZ SLAJDÓW I SPOTKANIE

Fundacja Archeologia Fotografii ma swoją siedzibę przy ul. Chłodnej 20 w „kamienicy pod zegarem” – to miejsce które ma szczególne znaczenie w historii miasta. Podczas spotkania obejrzymy zdjęcia z Woli oraz szczególnie z okolic ulicy Chłodnej.  Porozmawiamy  też o historii warszawskiej Woli.

 

Miejsce: Fundacja Archeologia Fotografii, Chłodna 20, Warszawa

15.09.2018 (sobota), 17.00

 

 

  1. III.    ARCHEOLOGIA FOTOGRAFII OD KUCHNI

W archiwum Fundacji Archeologia Fotografii znajduje się niemal 40.000 oryginalnych odbitek autorstwa polskich fotografów. Wśród nich m.in. pierwsze polskie abstrakcje Zbigniewa Dłubaka z lat 40., przedwojenne zdjęcia Zofii Chomętowskiej i eksperymentalne fotografie Wojciecha Zamecznika. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego można będzie obejrzeć dawne zdjęcia Warszawy, ale także ikoniczne prace polskich fotografów, poznać warsztat ich pracy oraz nasze ostatnie odkrycia w archiwach.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zapisów.
Zgłoszenia na adres:
fundacja@faf.org.pl 

Miejsce: Fundacja Archeologia Fotografii, Chłodna 20, Warszawa

spotkanie 1: 13.09 (czwartek), godz. 18.00

spotkanie 2: 15.09 (sobota), godz. 11.30

 

Realizacje wszystkich wydarzeń w ramach projektu Archiwum fotograficzne jako dziedzictwo kulturowe jestdofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Data rozpoczęcia:

11 września 2018

wtorek

Data zakończenia:

15 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Fundacja Archeologia Fotografii

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Fundacja Archeologia Fotografii

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.