fbpx

Odkryj tradycje ludwisarskie rodziny Felczyńskich

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

11:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy zwiedzających do aktywnego uczestnictwa w poznawaniu wraz z przewodniczkami – ludwisarkami procesu powstawania dzwonu od momentu przygotowywania projektu instrumentu do wydania przez niego pierwszego dźwięku.

Łączymy prelekcję z prezentacją, zachęcamy do zadawania pytań, pokazujemy narzędzia, których używa każdy ludwisarz/ludwisarka i pokazujemy przestrzenie, w których powstają dzwony.

Ludwisarnia z ponad 200-letnią tradycją, w której od pokoleń wykonuje się dzwony techniką pamiętająca czasy renesansu mieści się w urokliwym zakątku Śląska, nieopodal jeziora, w cieniu 400-letniego dębu.

W ramach tegorocznej edycji EDD zapraszamy serdecznie do zwiedzania w dwóch turach – o godzinie 11.00 i o godzinie 13.00 Ludwisarni Felczyńskich mieszczącej się w Taciszowie koło Gliwic. Zwiedzający poznają ukształtowany w epoce renesansu proces produkcji dzwonów oraz historię rodziny, która odlewa je nieprzerwanie od 1808 roku. Zwiedzający dowiedzą się czym jest dzwon fałszywy, jak wykonuje się bogate zdobienia oraz dlaczego ludwisarze latem pracują o świcie.

Tradycyjna technika ludwisarska stosowana w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie nie została w kręgu rodzinnym w żaden sposób zapisana. Wiedza oraz umiejętności nauczane są zawsze przez starszego z rodu, przekazywane ustnie oraz w praktyce. Obecnie czynnym mistrzem ludwisarskim jest Zbigniew Felczyński, który również został nauczony techniki przez swojego ojca. Ludwisarze z Taciszowa są szczególnie dumni z wykonanych dwóch historycznych dzwonów: potężnego instrumentu noszącego imiona Ignacy-Józef, wykonanego w 1929 roku na wystawę krajową w Poznaniu oraz zdobionego płaskorzeźbami projektu Xawerego Dunikowskiego dzwonu wysłanego w 1939 roku na wystawę światową w Nowym Jorku.

Ilość miejsce ograniczona, zapisy od 24 sierpnia pod adresem: amucha@nid.pl

Przepraszamy zapisy zostały zakończone, limit miejsc został wyczerpany. Zachęcamy śledzić nasz profil, w ramach kolejnych edycji.

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

11:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów
ul. Gliwicka 67
44-171 Gliwice

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów

Osoba kontaktowa: Agata Mucha

Telefon: 32 207 24 02

E-mail: amucha@nid.pl

WWW: https://www.dzwony-felczynski.pl/

Informacja o organizatorze:

Firma prowadzona jest przez Zbigniewa Ludwika Felczyńskiego i zajmuje się przede wszystkim odlewnictwem i konserwacją dzwonów. Można tu także zamówić tablice pamiątkowe, płaskorzeźby, Drogi Krzyżowe ect.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.