fbpx

Od Lambinowicz/Lambinowitz do Łambinowic

Data rozpoczęcia:

6 września 2017

środa

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Odpowiadając na tegoroczne hasło EDD zapraszamy 6 września na spotkanie, którego ideą jest zaprezentowanie dziedzictwa historycznego niewielkiej śląskiej miejscowości. Z uwagi na swoją burzliwą przeszłość zapisała się ona trwale na kartach historii regionu, Polski i świata. Łambinowice – bo o nich mowa – to wieś na Śląsku Opolskim, oddalona o ok. 40 km na południowy zachód od Opola. Tragiczna historia tej przygranicznej miejscowości związana jest z niemieckimi obozami jenieckimi funkcjonującymi tu w latach wojen, a po ich zakończeniu – obozami dla migrującej ludności cywilnej. Wydarzenia te odcisnęły swoje piętno na Łambinowicach, pozostawiły też materialne ślady: cmentarze wojenne i fragmenty obozowej, a także poligonowej zabudowy. W trakcie spotkania dr Janina Domska, historyk i archiwista, autorka wielu publikacji nt. Śląska przypomni zawiłe dzieje miejscowości. Następnie wyruszymy rowerami wspólnie z przewodnikiem szlakiem pozostałości po historycznej zabudowie Łambinowic oraz miejsc, związanych z historią poligonu i tworzonych na nim obozów.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 w budynku Muzeum w Łambinowicach od prelekcji J. Domskiej pt. „Od Lambinowicz/Lambinowitz do Łambinowic”. Następnie spotkamy się o godz. 16.00 przed budynkiem Muzeum w Łambinowicach. Przejazd rowerami zakończy się w tym samym miejscu o godz. 19.00. Na najbardziej wytrwałych będzie czekał poczęstunek.

W tym dniu istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia roweru z wypożyczalni przy Muzeum (osoby zainteresowane proszone są o kontakt z sekretariatem muzeum w Łambinowicach do 31 sierpnia).

Serdecznie zapraszamy!

 

Organizator:

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

45–017 Opole, ul. Minorytów 3, tel./fax 77 4537872, 77 4539216

e-mail: cmjw@cmjw.pl. www.cmjw.pl

48-316 Łambinowice, ul. Muzealna 4, tel. 77 4343475, e-mail: lambinowice@cmjw.pl

Data rozpoczęcia:

6 września 2017

środa

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.