fbpx

Noc schronów

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

18.00 – 23.00 Regionalny Instytut Kultury w Katowicach wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicjum zaprasza na nocne zwiedzanie schronów.

W ramach wydarzenia udostępniony zostanie poniemiecki schron przeciwlotniczy w Bytomiu-Miechowicach upamiętniający Tragedię Miechowicką 1945 r. z historyczną ekspozycją. W czasie oprowadzania dodatkowych wrażeń dostarczą efekty dźwiękowe imitujące bombardowanie i walki na zewnątrz obiektu. Kolejnym obiektem do zwiedzania będzie schron poświęcony generałowi Sosabowskiemu i 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej – wewnątrz schronu znajduje się imitacja kabiny samolotu. Uzupełnieniem ekspozycji jest znajdujący się w sąsiedztwie schron Trager, który również będzie można zobaczyć od środka. W Noc schronów  będzie można również zwiedzić dwa chorzowskie obiekty: schron przy ul. Katowickiej, w nocy iluminowany, oraz polski schron sztabowy, który w 1939 roku był punktem dowodzenia Obszaru Warownego Śląsk z ekspozycją pokazującą pracę sztabu.

Imprezie towarzyszyć będą: wystawa obiektów militarnych na placu przy schronie w Bytomiu-Miechowicach, pokazy filmowe (schron dowodzenia w Chorzowie), warsztaty i opowieści.

Szczegóły na stronach internetowych organizatorów.

 

 

Organizator:

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach

ul. Teatralna 4, 40-001 Katowice

t 32 2517653 @ sekretariat@rik.katowice.pl -> www.scdk.pl

 

Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium

ul. Powstańców Śląskich 10, 41-902 Bytom

t 663 745 323 -> www.profort.org.pl

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Schron przeciwlotniczy w Bytomiu-Miechowicach

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.