fbpx

Niezwykłe wnętrza w zwykłym wiejskim kościele

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

12:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy do zwiedzania kościółka św. Mikołaja w Niedźwiedzicy. Kościół jest skromny, ale w swoich wnętrzach kryje niesamowite polichromie. Wizytę na godz. 12.00 i 14.00 wzbogaci wykład osoby, które te ww. polichromie odkryła.

Niedźwiedzica to niewielka osada, położona wśród malowniczych wzniesień Gór Wałbrzyskich. Słynie z urzekających krajobrazów. Powstała w XIII w. i od początku swojego istnienia była związana z pobliskim Zamkiem Grodno. Atutem Niedźwiedzicy jest nie tylko atrakcyjna lokalizacja. Znajduje się tutaj dwór i gospoda z XIX w., budynek starej szkoły, krzyż pokutny (pojednania). Jest również niewielka świątynia, datowana na XVI w. Ów kościółek pw. św. Mikołaja ze strzelistą wieżyczką jest bez wątpienia najważniejszym zabytkiem miejscowości. W swoich murach skrywa bogactwo pod postacią malowideł ściennych z końca XV lub początku XVI w. Przedstawiają one sceny z życia świętych oraz Sądu Ostatecznego. Istnienie polichromii nie zostało uwzględnione w żadnych źródłach historycznych. Fakt ten czyni ze skromnej świątyni – wyjątkowy zabytek, mogący pochwalić się niezwykłym i nieznanym dziełem sztuki gotyckiej. Na to znalezisko natrafiono dopiero w 2014 r. podczas badań stratygraficznych. Badania kontynuowano w 2015 r., odsłaniając kolejne fragmenty polichromii.

Zwiedzanie kościoła – sobota, 10 września, godz. 12.00 i 14.00.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

12:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Kościół św. Mikołaja znajduje się w Niedźwiedzicy. Wieś leży kilkanaście kilometrów od Świdnicy i kilka kilometrów od granic Wałbrzycha.

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu

Osoba kontaktowa: Marek Stankiewicz

Telefon: 600 035 065

E-mail: marcostan@wp.pl

WWW: http://walim.pl

Informacja o organizatorze:

Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu jest samorządową instytucją kultury, prowadzoną przez Urząd Gminy Walim. Zarządza Zamkiem Grodno w Zagórzu Śl. oraz Sztolniami Walimskimi.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.