fbpx

Niepodległość w Łużnej zaklęta

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

14:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Niepodległość w Łużnej zaklęta” – pod tym hasłem już 14 września 2019 r. od godziny 14:00 na terenie miejscowości Łużna upamiętniać będziemy wydarzenia okresu I Wojny Światowej jakie miały miejsce w naszej Gminie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać szczegóły dotyczące jednej z najbardziej znaczących operacji wschodniego frontu I Wojny Światowej – bitwy o położone w Łużnej wzgórze Pustki. Walka ta, chociaż w swej wymowie tragiczna, w dużej mierze przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości. W budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej o godzinie 14:00 rozpoczną się wykłady tematyczne wraz z panelem dyskusyjnym, przedstawione zostaną przez depozytariuszy 4 Polskie Zabytki posiadające tytuł Znaków Dziedzictwa Europejskiego, a także odwiedzający będą mieli niepowtarzalną możliwość zobaczenia cennych wystaw udostępnionych specjalnie na ten cel przez Archiwum Główne Akt  Dawnych w Warszawie oraz Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. Zaprezentowane zostaną również prace malarskie wykonane przez dzieci z terenu Gminy Łużna, na których upamiętnione zostaną znaczące miejsca dla wydarzeń historycznych okresu 1914-1918 z terenów Gminy. Na scenie plenerowej od godziny 16:00 rozpoczną się występy lokalnych artystów, muzyków i dzieci szkolnych z terenu Gminy Łużna, które zaprezentują się z repertuarem słowno-muzycznym, o tematyce patriotycznej. Zwieńczeniem całości spotkania będzie wspaniałe prawykonanie Oratorium pt: „Niepodległa”, do którego muzykę napisał kompozytor Dominik Lasota, a tekst Zofia Rząca, Łużańska poetka.

Szczegółowy program dostępny będzie na początku września na stronie Organizatora tj. www.luzna.pl

Miło będzie nam gościć pasjonatów historii, jak również wszystkich którzy cenią sobie udział w dużych i małych wydarzeniach kulturalnych. Zapraszamy całe rodziny oraz przedstawicieli wszystkich pokoleń.

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

14:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa, koncert

Lokalizacja:

Małopolska, Powiat Gorlicki, Gmina Łużna, miejscowość Łużna, 38-322 Łużna, Łużna 634

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Urząd Gminy Łużna

Osoba kontaktowa: Anna Górska

Telefon: 508671450

E-mail: gorskaa@luzna.pl

WWW: http://www.luzna.pl/

Informacja o organizatorze:

Urząd Gminy Łużna, jednostka prężnie działająca na obszarach wiejskich, dbająca o promocję regionalnych tradycji kulturowych, walorów gminy w skali regionu i kraju,eksponująca jej unikatowy charakter oraz wspierająca wszelkie inicjatywy lokalne i ponadlokalne w dziedzinie kultury.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.