fbpx

Niepodległość – opowieści muzyczne

Data rozpoczęcia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie serdecznie zaprasza na niecodzienny koncert pieśni patriotycznych pt. „Niepodległość – opowieści muzyczne”, zilustrowany starymi fotografiami Filipowa z lat 1900-1930, kiedy to na terenach miejscowości stacjonowały m.in.  29. Batalion Korpusu Ochrony Pogranicza i dowództwa innych kampanii granicznych. Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej GOKiS w Filipowie. Zespoły folklorystyczne działające przy ośrodku kultury – Kapela Ludowa Onegdaj i Zespół Ludowy Rospuda zaintonują stare pieśni patriotyczne, przedstawią historię tych pieśni, a także zaproszą do wspólnego wykonania publiczność zgromadzoną na sali. Uczestnicy otrzymają przygotowane specjalnie na tę okoliczność śpiewniki z tekstami utworów.

Ponadto zaprezentowana będzie historia Filipowa z lat międzywojennych. W związku z tym, iż  miejscowość znajdowała się w pobliżu granicy polsko-pruskiej, stacjonowały tu dowództwa kompanii granicznych. Ich żołnierze pozyskiwali mieszkańców do pracy nad bezpieczeństwem pogranicza. Organizowali także akcje kulturalne i oświatowe, które miały umocnić świadomość Filipowiaków o ich polskiej państwowości.

Należy pamiętać, że w 1930 roku wybudowany został na rynku w Filipowie pomnik upamiętniający Marszałka Józefa Piłsudskiego, ufundowany przez stacjonujący tam 29. Batalion Korpusu Ochrony Pogranicza.

Koncert pt. „Niepodległość – opowieści muzyczne” to również wydarzenie, którym mieszkańcy Filipowa i okolic świętować będą 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To także wspaniała okazja, aby poprzez tzw. „śpiew pokoleń” umocnić świadomość historyczną i patriotyczną Filipowiaków oraz zapoznać ich z bogatą historią terenu.

 

 

 

Organizator:

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie,

email: gok@filipow.pl

Data rozpoczęcia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

koncert

Lokalizacja:

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.