fbpx

Niepodległa dla wszystkich – Bazar Literacki

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika
  • 14.00 – 17.00 zapraszamy  do udziału w „Bazarze Literackim” w dawnej siedzibie Klubu Dziennikarzy mieszczącej  się w piwnicy teatralnej, gdzie niegdyś funkcjonowała kawiarenka „Dziurka”. Każdy z uczestników będzie mógł zaprezentować własny utwór lub dzieło kojarzące się z Niepodległością. Konsultacji  w zakresie interpretacji  utworów udzielą zawodowi aktorzy. Wstęp wolny.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach to niezwykle ważne miejsce na teatralnej mapie Polski. Jest jednym z najstarszych polskich teatrów – powstał w 1877 roku dzięki romantycznej miłości przemysłowca i właściciela browarów Ludwika Stumpfa do aktorki warszawskich scen teatralnych. Siedziba teatru znajduje się w zabytkowej kamienica przy ul. Sienkiewicza 32.

Na deskach teatru występowali wybitni polscy aktorzy m. in. Gabriela Zapolska, Aleksander Zelwerowicz, Stanisław Przybyszewski, Kazimierz Junosza-Adwentowicz,  i wielu innych. Złotym okresem istnienia Teatru były lata 1952-1958 – w tym czasie teatrem zarządzali Irena i Tadeusz Byrscy, powstało wtedy wiele historycznych premier m. in. „Pluskwy” Włodzimierza Majakowskiego, „Powrót Odysa” Stanisława Wyspiańskiego. Teatrem kierowało wiele wybitnych osób m. in. Bogdan Augustyniak i Piotr Szczerski. Obecnie dyrektorem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest reżyser Michał Kotański.

Organizator:

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

ul. Sienkiewicza 32, 25-507 Kielce

T 41 344 47 65 

@sekretariat@teatrzeromskiego.pl, www:teatrzeromskiego.pl

 

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja, inne

Lokalizacja:

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.