fbpx

Niepodległa dla wszystkich

Data rozpoczęcia:

15 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

12.00 Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” zaprasza na wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w programie: panel historyczny: Polacy – Żydzi – Skauting,event skautowy w terenie, Zuzanna Ferenc – Warchałowska – promocja tomiku poezji i spotkanie z autorką

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku to wyjątkowe nowoczesne muzeum w dawnej synagodze, przypominające o tym, jak przez kilkaset lat Żydzi i Polacy żyli obok siebie w małych miasteczkach, na prowincji – właśnie w sztetlach. Obiekt, powstały w efekcie realizacji projektu Nizio Design International z Warszawy jest adresowany do wszystkich zainteresowanych kulturą i tradycją żydowską na Kielecczyźnie.

Multimedialne atrakcje wystawy w synagodze, jedyna na świecie szklana bima – miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę (obecnie przeznaczone do ekskluzywnych prezentacji i minikoncertów), a także cykl imprez z zakresu kultury i historii Żydów w dawnym województwie kieleckim – to oferta dla  turystów przybywających do Chmielnika.    

Wyjątkowość obiektu wynika także z pionierskich działań w regionie – chodzi o skupienie wiedzy o sztetlach – dawnych miasteczkach żydowskich Kielecczyzny  – w jednym miejscu. Właśnie w Chmielniku. Turysta znajdzie tutaj wiedzę o co najmniej stu miejscowościach dawnego województwa kieleckiego, zamieszkałych przez Żydów.

 

Kontakt:

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’                                             

ul. Wspólna 14, 26-020 Chmielnik                                                           

t 734 158 969, kontakt@swietokrzyskisztetl.pl

Data rozpoczęcia:

15 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer, inne

Lokalizacja:

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.