fbpx

Niedziela z kustoszem na wystawie czasowej „W kuźni Andrzeja Schmidta”

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

12:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kowalstwo A. Schmidta, rzemieślnika z Piotrkowa Kujawskiego, wyrasta z tradycyjnych wzorów. Podczas spotkania uczestnicy obejrzą ekspozycję złożoną z dekorowanych przedmiotów użytkowych wykonanych przez kujawskiego kowala, poznają tajemnice dawnego i współczesnego warsztatu kowalskiego oraz sferę ludowych wierzeń związanych z tym rzemiosłem.

Ekspozycja monograficzna „W kuźni Andrzeja Schmidta” poświęcona jest twórczości jednego z najznamienitszych, czynnych zawodowo kujawskich kowali. Andrzej Schmidt urodził się 2 sierpnia 1960 r. w Piotrkowie Kujawskim. Od wczesnej młodości fascynowała go historia, zabytki, a szczególnie wyroby kowalstwa artystycznego. Naukę zawodu rozpoczął w 1979 r. w słynnej kuźni Jędrzejewskich w Osięcinach. W 1986 r. zdobył tytuł mistrza kowalskiego. Od 1987 r. w rodzinnym mieście prowadzi własną kuźnię. Jest laureatem licznych konkursów i zdobywcą wielu nagród. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Swoje prace Andrzej Schmidt ozdabia tradycyjnymi esownicami, małżowinami, ślimacznicami, spiralne skręconymi prętami, nacięciami klinowymi. Rzadziej stosuje stemplowanie. Przedmioty wykonane z płaskowników, często zakończone są rozcięciami, a inne ozdobnymi tarczkami o rożnych kształtach. Wśród motywów zdobniczych odnaleźć można dekoracyjne sploty metalowych elementów, które są częścią artystycznej wizji autora, ale też jednym z najprostszych i efektownych sposobów zdobienia.

 

Oglądanie ekspozycji połączone będzie z opowieścią o kowalstwie – jego znaczeniu w kulturze ludowej, o przemianach jakim podlegało ono na przestrzeni wieków.

Tagi:

aktywne

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

12:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

rzemiosło / kulinaria, zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6
87-800 Włocławek

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Osoba kontaktowa: Michał Kwiatkowski

Telefon: 883 374 664

E-mail: m.kwiatkowski@muzeum.wloclawek.pl

WWW: http://muzeum.wloclawek.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest samorządową instytucją kultury województwa kujawsko-pomorskiego, wpisaną do Państwowego Rejestru Muzeów.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.