fbpx

Niedziela w Lapidarium Detalu

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

11:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

16:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Podczas Niedzieli w Lapidarium Detalu można będzie zapoznać się z unikalną przestrzenią oferującą wyjątkową podróż w świat łódzkiej architektury, będącej fascynującym dziedzictwem wielokulturowej historii miasta.

18.09.2022 zapraszamy do zwiedzania Lapidarium Detalu w godz. 11.00-13.30 i 14.00-16.30.
Lapidarium powstało na posesji przy al. Tadeusza Kościuszki 19, na której od 1879 roku znajdował się skład drewna prowadzony przez Józefa Bayera. Od strony ulicy Wólczańskiej wybudował on niewielką willę, na początku XX wieku posesja stała się własnością Zofii Hirszbergowej, która na miejscu składu drewna wzniosła nowoczesny dom handlowo-biurowy. Na parterze tego budynku, należącego do wyjątkowych w skali miasta, ulokowano niezwykłą ekspozycję historycznych łódzkich detali architektonicznych.
Zwiedzanie połączone będzie z prezentacją materiałów filmowych poświęconych łódzkiemu dziedzictwu architektonicznemu z okresu żywiołowego rozkwitu wielokulturowej Łodzi przemysłowej w XIX i na początku XX wieku, ukształtowanej przez Polaków, Niemców Żydów i Rosjan. W prezentacjach filmowych opowiedziano o łódzkich architektach, firmach budowlanych i zakładach rzemieślniczych, które wniosły nieoceniony wkład w ukształtowanie architektonicznego oblicza miasta, jako dużego, znaczącego ośrodka przemysłowego. W filmach wykorzystano liczne materiały archiwalne – rysunki projektowe i dawne fotografie miasta.

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

11:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

16:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

al. T. Kościuszki 19
90-418 Łódź

woj. łódzkie

Organizator

Nazwa: Urząd Miasta Łodzi Biuro Architekta Miasta

Osoba kontaktowa: Dominik Antoszczyk

Telefon: 426384649

E-mail: d.antoszczyk@uml.lodz.pl

WWW: https://uml.lodz.pl/

Informacja o organizatorze:

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Łodzi – Biuro Architekta Miasta, prowadzące Lapidarium Detalu. Lapidarium, w którym prezentowane są dekoracje architektoniczne i elementy wykończenia wnętrz powstało z Magazynu Detalu, w oparciu o zasób miejskich służb konserwatorskich.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.