fbpx

Niedrzwicki krajobraz artystyczny

Data rozpoczęcia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach „Niedrzwickiego krajobrazu artystycznego”, 10 września, zaplanowano wernisaż dwóch wystaw: „Fotografia prosto z pola” oraz poplenerowa wystawa malarstwa olejnego.
Wystawa prac konkursowych „Fotografia prosto z pola” prezentuje życie współczesnej wsi na terenie gminy Niedrzwica Duża. Tematyka zdjęć obejmuje prace na roli i w gospodarstwie takie jak sianokosy, żniwa, orka, zasiewy, zbiory owoców i warzyw, karmienie zwierząt, dojenie krów oraz święta, tradycje i obrzędy ludowe (np. dożynki, wicie wieńców dożynkowych, robienie bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej), a także ludową twórczość artystyczną. Natomiast na poplenerowej wystawie malarstwa olejnego będzie można zobaczyć obrazy namalowane przez uczestników warsztatów malarskich w GOKSiR podczas letniego pleneru na Roztoczu. Plenery malarskie na Roztoczu, w okolicach malowniczego Górecka Starego, stały się już tradycją niedrzwickiego ośrodka kultury. Od kilku lat uczestnicy warsztatów wybierają się w to miejsce i odkrywają nowe, urokliwe zakątki w przyrodniczym krajobrazie Roztocza.

 

W ramach EDD W Niedrzwicy Dużej odbędzie się także koncert w wykonaniu zespołu ludowego „Prosto z pola”. W repertuarze znajdą się ludowe pieśni zalotne, weselne, dożynkowe, przyśpiewki śmigusowe itp. Koncert stanowić będzie niezwykłą podróż przez muzyczny krajobraz Lubelszczyzny i dalszych zakątków Polski południowo–wschodniej. Dodatkowo podczas spotkania z lokalnymi poetami z terenu gminy Niedrzwica Duża zaprezentowane zostaną wybrane utwory z tomiku wydanego w 2016 r. pt. „Okruchy codzienności. Antologia niedrzwickich poetów”. Poeci oraz zebrana publiczność spróbują również odpowiedzieć na pytanie, jak znaleźć poezję w otaczającej nas rzeczywistości i czy współcześnie poezja ma wpływ na kształtowanie krajobrazu kulturowego.

Na zakończenie wydarzenia zaprezentowany zostanie krótkometrażowy film dokumentalny „Otwórz się na tradycję” przedstawiający trzy wyjątkowe miejsca w Niedrzwicy Dużej, których głównym celem jest odkrywanie i pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i tradycji ludowych: Izba Regionalna w Krężnicy Jarej, Izba Tradycji w Niedrzwicy Kościelnej, Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Niedrzwicy Kościelnej.


Niedrzwicki krajobraz artystyczny, 10 września 2017 r.


W programie:
16.00 – wernisaż wystawy prac konkursowych „Fotografia prosto z pola”
oraz poplenerowej wystawy malarstwa olejnego uczestników warsztatów malarskich w GOKSiR
16.30 – koncert w wykonaniu zespołu „Prosto z pola”
17.15 – spotkanie z lokalnymi poetami z terenu gminy Niedrzwica Duża
18.30 – prezentacja filmu „Otwórz się na tradycję”
19.00 – zakończenie

 

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej (GOKSiR)
ul. Lubelska 10, 24–220 Niedrzwica Duża

 

www.goksir.niedrzwicaduza.pl

Data rozpoczęcia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej (GOKSiR)

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej (GOKSiR)

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.