fbpx

Nasza droga - Filipowski Bieg Jaćwinga. 450-lecie nadania herbu Filipowa.

Data rozpoczęcia:

20 września 2020

niedziela

12:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Filipowski Bieg Jaćwinga to zawody biegowe, których trasa promuje malowniczy krajobraz kulturowy gminy Filipów.

Filipowski Bieg Jaćwinga to zawody biegowe, których trasa wynosi 12,5 km i przebiega przez malownicze i urozmaicone miejsca gminy Filipów, m.in. wzdłuż jezior i lasów. Wydarzenie ma na celu popularyzację aktywnego stylu życia, zwłaszcza wśród osób młodych, jak i innych mieszkańców gminy Filipów oraz sąsiednich gmin i miast. Dodatkowo, poprzez swoją malowniczą trasę Filipowski Bieg Jaćwinga promuje Filipów jako miejsce ciekawe turystycznie, bogate w piękne widoki z długą historią. Zwłaszcza w tym wyjątkowym dla nas roku, kiedy obchodzimy 450-lecie nadania herbu Filipowa!

 

Początki powstania Filipowa sięgają 1512 roku, gdy na nadanych bojarom, braciom Szembelon terenach powstała wieś Szembelowo, która wraz z wsią Dowspuda utworzyły miasto Filipów. Akt lokacji na prawie magdeburskim wystawił 8 września 1570 r. w Warszawie król Zygmunt August. Miasto otrzymało herb Rak. Swymi granicami sięgało jeziora rospuda i jeziora Jemieliste. Do początku XVII w. powstały tam przedmieścia Jemieliste, Olszanka, Szafranki, Wólka. Filipów i okolica tworzyły starostwo filipowskie. Pierwszym starostą był Aleksander Gwagnin.

W Filipowie istniało od 1578 r. pierwsze gimnazjum na Suwalszczyźnie, ufundowane przez Stefana Batorego, a zorganizowane przez lekarza królewskiego Mikołaja Bucelliego. Na przełomie XVI i XVII wieku w Filipowie powstał ośrodek ariański a w początkach wieku XX – mariawicki. Filipów kilkakrotnie strawiły pożary. W 1635 r. miasto niemal doszczętnie zostało spalone. W 1870 r. Filipów stracił prawa miejskie.

Najważniejsze zabytki: kościół parafialny z I połowy XIX wieku, cmentarz żydowski a w Mieruniszkach ruiny kościoła ewangelickiego z XVII w. i park dworski.

Data rozpoczęcia:

20 września 2020

niedziela

12:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Garbaska 2, 16-424 Filipów

woj. podlaskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Stowarzyszenie Aktywni Znad Rospudy
  • Wójt Gminy Filipów
  • Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie

Osoba kontaktowa: Barbara Orchowska

Telefon: 694827052

E-mail: gok@filipow.pl

Informacja o organizatorze:

Głównym organizatorem wydarzenia Filipowski Bieg Jaćwinga jest Stowarzyszenie Aktywni znad Rospudy, którego celem głównym jest propagowanie biegania jako najprostszej formy ruchu i jednocześnie jako alternatywy dla wszelkich szkodliwych nałogów.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.