fbpx

Nasz wkład w niepodległą

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika


 

08 września 2018 r. godz 13.00 – 19.00 Park Orli


„NIEEEzła sztuka”

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Orli odbędzie się pokaz mody „ETNOkreacje” prezentujący wzornictwo ludowe w nowoczesnej odsłonie na odzieży własnoręcznie uszytej przez dzieci i młodzież w ramach projektu „ETNOkreacje” – warsztaty krawieckie. Ponadto organizatorzy zaplanowali działania performerskie mające na celu ukazanie wielokulturowości Gminy Orla, gdzie na przestrzeni wieków ścierało się i przenikało wiele kultur. Nasiatce ogrodowa uczestnicy akcji sami będą mogli stworzyć wzór białoruski, polski i żydowski. Zostaną ustawione również duże lampiony, na których wszyscy chętni namalują wzory wycinanek pochodzących z różnych kultur. Poza tym  na ławkach w parku pojawią się postacie, które były nierozerwalnie związane z Orlą. Uczestnicy dowiedzą się kim byli, co robili, czym się zajmowali, będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

W bogatym programie wydarzeń podczas pierwszego dnia Europejskich Dni Dziedzictwa
w Orli znalazły się też warsztaty tańca dawnego oraz pokaz średniowiecznej farsy w wykonaniu zespołu „Historion” z Mińska, które z pewnością zainteresują nie tylko miłośników sztuki dawnej.

 

9 września 2018 r. gra terenowa, 


„Nasza historia”

godz. 13.00 – gra terenowa „W poszukiwaniu historii”. Podczas gry będzie można powędrować szlakiem wielokulturowej historii Orli. Dla każdego uczestnika, który dotrze do mety czeka nagroda.

godz. 15.00 – 19.00zwiedzanie Synagogi w Orlipochodzącej z XVII w., która jeszcze do około 1754 r. była zborem kalwińskim. Obecnie w środku znajdują się zabytkowe resztki polichromii oraz wystawa zdjęciowa upamiętniająca wspólną historię mieszkańców. Wewnątrz budynku odbędzie się także prezentacja filmów szkolnego Koła Regionalnego w Orli oraz pokaz animacji poklatkowej, legendy „Jak w Orli synagogę zbudowano” powstałego podczas realizacji projektu „Wielokulturowość w moich oczach”. Filmy przedstawiają mieszkańców Orli opowiadających o opowiadających o społeczności żydowskiej.

Godz. 15.00 – 17.30 – zwiedzanie Cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Orlipochodzącej z końca XVIII wieku.Podobnie, jak większość cerkwi w tym regionie, początkowo miała charakter unicki. Oprócz zwiedzania samej cerkwi wewnątrz obiektu będzie można obejrzeć wystawę ikonograficzną przygotowaną  w ramach projektu „Współczesna ikona ręką dziecka pisana – spotkania z ikoną w Orli”.

 


Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Organizatorzy

Nazwa:

  • Parafia prawosławna pw. św. Michała Archanioła
  • Fundacja EDM
  • Fundacja Futurum
  • Gminny Ośrodek Kultury w Orli
  • Wójt Gminy Orla
  • Marszałek Województwa Podlaskiego

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.