fbpx

Na własne oczy - odkryj przeszłość - zwiedzanie inowrocławskiego Ratusza

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

11:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy do zwiedzania jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Inowrocławiu, ratusza miejskiego, siedziby Prezydenta Miasta Inowrocławia i Rady Miejskiej.

Obiekt kryje wiele ciekawostek i tajemnic, na co dzień odwiedzany przez interesantów, tym razem zostanie zaprezentowany w nowej odsłonie. Budynek został zaprojektowany w stylu neogotyckim przez budowniczych z firmy Knoch und Kallmayer z Halle. Gmach, licowany czerwoną cegłą klinkierową, był wzorowany na Zamku Średnim w Malborku. Jego budowa trwała 15 miesięcy. 24 października 1908 roku odbyły się uroczystości związane z otwarciem obiektu, w którym swoją siedzibę miał ówczesny landrat.

 

Dla zwiedzających zostaną udostępnione m.in. sala kominkowa, sesyjna (ozdobiona proporcem z herbem miasta, sgraffitami Mariana Kokoszyńskiego i galerią honorowych obywateli miasta Inowrocławia). Będziemy też gościć w  gabinecie Prezydenta. Uczestnicy poznają historię budynku oraz z bliska zobaczą insygnia władzy samorządowej w postaci łańcucha ceremonialnego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie miniwystawa poświęcona pierwszemu prezydentowi miasta dr. Józefowi Krzymińskiemu oraz wybranym radnym działającym w czasach odradzania się polskiej państwowości. Dla odważnych przewidziano wejście na wieżę ratuszową.

 

Na zwiedzanie zapraszamy 14 września. Początek  o godz. 11.00 i o godz. 12.30 – wymagana rezerwacja pod numerem telefonu 52 356 77 01 lub osobiście w Czytelni Regionalnej Biblioteki.

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

11:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Urząd Miasta Inowrocławia
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław

woj. kujawsko-pomorskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Miasto Inowrocław
  • Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza

Osoba kontaktowa: Aleksandra Nowak

Telefon: 52 356 77 01

E-mail: regionalna@bmino.pl

WWW: https://www.jan-kasprowicz.bmino.pl

Informacja o organizatorze:

Inowrocław jest samodzielną jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną, powołaną do organizacji życia publicznego na swoim terytorium.

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza jest samorządową instytucją kultury.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.