fbpx

"Na nowej ziemi" - wernisaż wystawy

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

13:30

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Na nowej ziemi. Wystawa o mieszkańcach wsi Zielonka Pasłęcka, o ich życiu codziennym, tradycjach i początkach powojennego osadnictwa i pochodzeniu (Wołyń).

Wystawa  „Na nowej ziemi” opowiadać będzie o mieszkańcach wyjątkowej wsi – Zielonki Pasłęckiej, którzy w 1945 r. przybyli do dawnej niemieckiej wsi Grunhagen. Byli to mieszkańcy dawnych kresów RP, pochodzący z Wołynia. Osiedlając się we wsi, przywieźli ze sobą swoje tradycje i chęć ich kultywowania. Wieś, pierwotnie nazwana Wołyńcem, stanowiła i stanowi zwartą i zżytą grupę. Jednymi z działań podtrzymujących przedwojenne tradycje było i jest muzykowanie. We wsi powstała w II połowie lat 40-tych mała orkiestra, zakładana przez muzyków przedwojennych lokalnych orkiestr (m.in. w Ulanikach), która przekształciła się w orkiestrę przy ochotniczej straży pożarnej. Do dzisiaj funkcjonują już dwie lokalne orkiestry (parafialna i „strażacka”), które działają na rzecz lokalnej ludności. Kolejną niezwykłą rzeczą był teatr amatorski we wsi, zwłaszcza na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX w. Niestety teatr amatorski od lat już nie działa (funkcjonuje dziecięco-młodzieżowa grupa teatralna w Pasłęckim Ośrodku kultury, gdzie również można spotkać przedstawicieli wsi), jednak pamięć o jego działalności nadal jest żywa i warta przypomnienia. Działanie będzie skoncentrowane na współpracy z lokalną społecznością i pozyskaniu od mieszkańców archiwalnych materiałów dot. wsi i okolicy. Z tych pozyskanych materiałów wykonana będzie wystawa opowiadająca o wyjątkowości wsi, począwszy od Wołynia, przez osadnictwo powojenne na ziemi pasłęckiej po przykładową działalność i życie kulturalne we wsi (orkiestra, teatr, uroczystości rodzinne, kościelne itp.). Wystawa zaprezentowana zostanie w filii Pasłęckiego Ośrodka Kultury w Zielonce Pasłęckiej dysponującej odpowiednią do tego wydarzenia salą.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

13:30

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Zielonka Pasłęcka 47
14-400 Pasłęk

woj. warmińsko-mazurskie

Organizator

Nazwa: Biblioteka Publiczna w Pasłęku

Osoba kontaktowa: Piotr Adamczyk

Telefon: 552483055

E-mail: dyrektor@bppaslek.pl

WWW: http://www.bppaslek.pl

Informacja o organizatorze:

Samorządowa Instytucja Kultury Gminy Pasłęk. Oprócz standardowej bibliotekarskiej działalności, prowadzimy również Izbę Historyczną oraz prowadzimy Informację Turystyczną.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.