fbpx

Muzeum Utracone

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

8-9 i 15 -16 września/ sobota-niedziela

19.00 – Przegląd filmów „Muzeum Utracone” prezentujących najcenniejsze polskie straty wojenne, dzieła sztuki, które udało się odzyskać oraz losy największych polskich kolekcji i kolekcjonerów. Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego polegające na odnajdywania i odzyskiwaniu dóbr kultury utraconych na skutek II wojny światowej. Daje też początek dyskusji i wymianie poglądów na temat edukacji i promocji wiedzy o dziełach utraconych. Łącznie cztery projekcje w części zielonej dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narownego. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. gromadzi dane na temat strat wojennych. Za polskie straty wojenne uznaje się ruchome dobra kultury utracone  w wyniku II wojny światowej z terenów Polski po 1945 r. Wydział Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN zajmuje się gromadzeniem informacji o stratach wojennych, a także poszukiwaniem i odzyskiwaniem utraconych zabytków w kraju i zagranicą. Prowadzi także bazę strat wojennych – jedyny, ogólnopolski elektroniczny rejestr ruchomych dóbr kultury, utraconych w wyniku II wojny światowej. Obejmuje on swoim zakresem aż 23 działy, w tym: malarstwo, rzeźbę, grafikę, meble, tkaniny, porcelanę, szkło, złotnictwo, militaria, zbiory numizmatyczne i archeologiczne. Do chwili obecnej w bazie zarejestrowano ok. 63 tys. rekordów.                                                                                                                    

Podczas pokazu Widzom udostępnione będą leżaki.

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą I Strat Wojennych, Wydział Rejestracji Dóbr Kultury

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.