fbpx

Muzeum Narodowe

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pl. Kościelny, przed katedrą na Ostrowie Tumskim (przed pomnikiem św. Jana Nepomucena),  w razie deszczu w holu Muzeum Narodowego (pl. Powstańców Warszawy 5).

10.09. godz. 10.00

„Legendy Ostrowa  Tumskiego” – spotkanie przybliży uczestnikom najpiękniejsze legendy Ostrowa Tumskiego. Dzieci dowiedzą się, kogo ma upamiętniać łysy aniołek na pomniku św. Nepomucena, co się wydarzyło w życiu Konrada ze wsi Dąbie pod Kluskową Bramą, co przepowiadają zwierzęta przy wejściu do katedry oraz dlaczego niejaki Henryk został bezwzględnym rozbójnikiem.

Konieczność wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5, s. 116, I piętro.

10.09. godz. 12.00

„Romańskie zabytki Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej we Wrocławiu” – prelekcja dr. Jacka  Witkowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, który przedstawi najdawniejsze dzieje Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej. Sięgając okresu pomiędzy X a XIII w. ukaże zachowane i zrekonstruowane zabytki romańskie w rzeźbie i architekturze. Odwołując się do wyników badań archeologicznych i najnowszych prób rekonstrukcji wyglądu Ostrowa Tumskiego naświetli jego rolę w historii  kształtującej się metropolii śląskiej.

10.09. godz. 14.00

„Katedra wrocławska – fakty i mity” – wykład dr. Dariusza Galewskiego, który przedstawi historię powstania i dzieje katedry wrocławskiej. Zweryfikuje nieścisłości oraz mity związane z historią i proweniencją architektury oraz artefaktów związanych z najważniejszą świątynią dawnego Wrocławia.

 

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Pl. Kościelny, przed katedrą na Ostrowie Tumskim (przed pomnikiem św. Jana Nepomucena), w razie deszczu w holu Muzeum Narodowego (pl. Powstańców Warszawy 5).

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Dział Oświatowy, pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław, Grzegorz Wojturski, tel. 71 3725148, e-mail: edukacja@mnwr.art.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.