fbpx

Msza dożynkowa

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

14:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

14:45

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Dożynki to wyjątkowa uroczystość, angażująca całą miejscowość. W tym roku Święto Plonów będzie towarzyszyć obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa.

Dawniej okres lata był na wsi czasem wzmożonej pracy na polach. Świętowano dopiero po zakończeniu najważniejszych prac w polu i zebraniu plonów. Rolnicy mogli wtedy odpocząć po wielu miesiącach ciężkiej pracy. Kiedyś święto to wiązało się z licznymi zwyczajami i obrzędami mającymi zapewnić urodzaj na rok następny. Wieńce ze zbóż symbolizowały roczny plon zaś chleb upieczony z nowej mąki traktowano jako owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, symbol życia, radości, sytości i szczęścia. Dożynki kończyły się ucztą i zabawą w której brała udział cała wieś – do wspólnego świętowania, ale i odkrywania dziedzictwa, zabytków i tradycji zaprosimy uczestników tegorocznego EDD

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

14:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

14:45

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

Bełk, ul. Kościelna

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk

Osoba kontaktowa: Katarzyna Mazur

Telefon: 500363599

E-mail: stowarzyszeniebelk@gmail.com

WWW: https://www.belk.pl/ https://www.odkryjdziedzictwo.pl/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk od początku działalności podejmuje działania mające celu zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, promocję kultury i rozrywki, aktywizację mieszkańców oraz działania na rzecz rozwoju. Od kilku lat działa na rzecz ochrony zabytków.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.