fbpx

Moje, twoje, nasze dziedzictwo

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

10:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zamek Dunajec w Niedzicy to niezwykłe miejsce, w którym splata się historia przez duże i małe „H”, a opowieści z nim związane można snuć bez końca. To tutaj można odkryć zamotane wątki europejskiego i polskiego dziedzictwa oraz co takiego łączy je z pismem węzełkowym Inków.

Turyści często fotografują się przed bramą zamku w Niedzicy, za plecami mając malowniczą panoramę jeziora Czorsztyńskiego i sylwetkę znajdującego się na drugim brzegu zamku Czorsztyn. Takie pamiątkowe zdjęcie to dobry pretekst do tego, by pomyśleć z ilu motywów, barw, tonów i niuansów składa się ów „Polski splot”, będący hasłem tegorocznej edycji EDD i jaką rolę odgrywają w nim zabytki, legendy, tradycje, krajobraz kulturowy oraz ludzie. Co jest moim, twoim, naszym dziedzictwem? Będziemy zachęcali do refleksji nad tym w trakcie dwóch kolejnych weekendów września na zamku Dunajec w Niedzicy, gdzie z okazji EDD będzie można odwiedzić komnatę zagadek i odkryć m. in. o czym rozprawiają stare mury, czego można się nauczyć od duchów oraz dlaczego rzeka łączy i dzieli. Do eksploracji zapraszamy ekipy rodzinne. Startujemy o godzinie 10.00, kolejne wejścia co 120 min., ostatnie o godzinie 16.00.
W programie mamy jeszcze kilka punktów, zachęcających do aktywnego zwiedzania.
7 września o godzinie 11.00 i 15.00 zapraszamy dzieci na warsztaty, w trakcie których przeobrazimy się w detektywów i spróbujemy odkryć tajemnicę kipu i Białej Damy.
8 września o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie z opowiadaczką historii Emilią Raiter, w trakcie którego wysłuchamy legendy o księżniczce Uminie i skarbie Inków.
Oprócz tego wszystkich pracowników instytucji kultury, takich jak domy kultury, biblioteki, izby pamięci, małe muzea itp., a także animatorów i edukatorów zapraszamy do Niedzicy na trzydniowy obóz wolontariacki poświęcony tematyce dziedzictwa, który odbędzie się w terminie 13-15 września.
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny na wydarzenia jest dostępny  na stronie www.plenerownia.pl.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

10:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum-Zespół Zamkowy w Niedzicy, ul. Zamkowa 2, 34-441 Niedzica

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Plenerownia

Osoba kontaktowa: Katarzyna Zarzycka

Telefon: 506049847

E-mail: studio@plenerownia.com

WWW: http://www.plenerownia.pl

Informacja o organizatorze:

Fundacja Plenerownia zajmuje się upowszechnianiem dziedzictwa, edukacją i animacją kulturalną. Realizujemy różne projekty – od warsztatów, przez wydawnictwa i materiały edukacyjne po wystawy. Cieszymy się, że nasze działania są doceniane.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.