fbpx

"Moja Ojczyzna upleciona z pieśni"

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

13:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Moja Ojczyzna upleciona z pieśni” to montaż słowno-muzyczny przedstawiający historię Polski od czasu Bitwy pod Grunwaldem po rozbiory i Powstanie Styczniowe, aż po I Wojnę Światową i odzyskanie Niepodległości. Opowieści o każdym wydarzeniu poprzedzą pieśni patriotyczne i i religijne śpiewane na żywo. Całość dopełnią stroje z danego okresu.

„Moja Ojczyzna upleciona z pieśni” to montaż słowno-muzyczny, który zabierze odbiorców w daleką podróż historyczną po Polsce. Punktami początkowymi każdej z trzech części będzie odpowiednia dla danego czasu pieśń patriotyczna śpiewana na żywo: „Bogurodzica” – wprowadzi nas w historię Króla Władysława Jagiełły i Bitwy pod Grunwaldem;
Druga część inscenizacji rozpocznie się pieśnią „Hymn do miłości ojczyzny” i dotyczyć będzie okresu Polski w rozbiorach oraz powstania styczniowego z 1863 r.;
Trzecia ostatnia część opierać się będzie na latach 1914-1918 (I wojna Światowa i utworzenie rządu narodowego – odzyskanie Niepodległości!). W tej części usłyszymy takie pieśni jak „Boże, coś Polskę”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Pierwsza Kadrowa”, „My Pierwsza Brygada”, „Marsz marsz Polonia” i „Rota”.

Autentyczności i uroku przedstawianym przez uczestników treściom dodadzą niewątpliwie piękne stroje z każdego omawianego okresu czyli stroje żołnierskie, szlacheckie i wojskowe.

W montażu wezmą udział: przedstawiciele lokalnej władzy (m.in. Wójt Gminy Filipów oraz radni Rady Gminy), członkowie Młodzieżowego Teatru Sensu.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie działający od 1962 roku Zespół Folklorystyczny Klekociaki z Bociek!

Wydarzenia dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

 

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

13:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inscenizacja / pokaz

Lokalizacja:

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie
ul. Garbaska 1
16-424 Filipów

Adres sali widowiskowej GOKiS:
ul. Garbaska 2
16-424 Filipów

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie

Osoba kontaktowa: Barbara Orchowska – dyrektor GOKiS

Telefon: 694827052

E-mail: gok@filipow.pl

WWW: http://gokis.filipow.pl/

Informacja o organizatorze:

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie w obecnej formie działa od 2003 r. Jest organizatorem wielu imprez okolicznościowych i corocznych, a także widowisk o charakterze historycznym czy religijnym. W 2018 r. zostaliśmy nagrodzeni ogólnopolskim wyróżnieniem za organizację EDD 2018!

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.