fbpx

Moja droga... do Solanek

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza i Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu, w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszają na spacer śladami Zygmunta Wilkońskiego, twórcy inowrocławskiego uzdrowiska.

Okazją do zorganizowania wydarzenia są, przypadające w roku bieżącym, dwie rocznice: 145. powstania zdrojowiska i 140. śmierci jego twórcy.

 

Zygmunt Wilkoński był znakomitym przedsiębiorcą, wychowanym w duchu patriotycznym. W 2. połowie XIX wieku odegrał znaczącą rolę w życiu miasta i regionu. Zajmował stanowisko asesora w Sądzie Powiatowym w Inowrocławiu. Po odmowie wyjazdu do pracy w głąb Niemiec został wydalony dyscyplinarnie ze służby państwowej. Od tego momentu poświęcił się pracy w swoim majątku Rąbinek, położonym pod Inowrocławiem oraz działalności społecznej.

 

Warto wspomnieć, że jako pierwszy na Kujawach zastosował pług parowy. Za jego sprawą zbudowano cukrownię w Janikowie. Największą jednak zasługą Zygmunta Wilkońskiego było założenie Solanek. Plan zbudowania zakładu kąpielowego propagował wśród bogatych obywateli i ziemian. W 1875 roku powstała spółka akcyjna „Solanki Inowrocławskie” i od tej pory Inowrocław rozwija się jako miasto uzdrowiskowe.

 

Podróż śladami naszego bohatera, przez ulice miasta i alejki Parku Solankowego, rozpocznie się w Bibliotece Głównej, gdzie na uczestników będzie czekać ekspozycja prezentująca unikalne archiwalia i zbiory biblioteczne tematycznie związane ze spacerem, a zakończy w Rąbinku. W dawnej wsi, a obecnie dzielnicy miasta, do dziś stoi dworek, w którym Zygmunt Wilkoński spędził ostatnie lata życia, owocnie pracując na rzecz Inowrocławia. Nieruchomość jest własnością prywatną, na co dzień nie udostępnianą turystom.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Organizator

Nazwa: Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza

Osoba kontaktowa: Aleksandra Nowak

Telefon: 52 356-77-01

E-mail: regionalna@bmino.pl

WWW: https://www.jan-kasprowicz.bmino.pl

Informacja o organizatorze:

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu jest samorządową instytucją kultury. Książnica zapewnia obsługę mieszkańcom Inowrocławia i powiatu inowrocławskiego oraz służy rozwijaniu ich potrzeb czytelniczych i informacyjnych.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.