fbpx

Milczącym Bohaterom

Data rozpoczęcia:

1 września 2016

czwartek

Data zakończenia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Projekt „Milczącym bohaterom” realizowany będzie w Przemyślu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w dniach 1-11 IX 2016 r. Skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców – mieszkańców miasta, regionu i turystów, którzy przechodząc obok pomnika Orląt Przemyskich  niekiedy nie znają jego historii.

Projekt poświęcony jest pamięci Orląt Przemyskich, poległych w 1918 roku w czasie walk polsko-ukraińskich. W 1938 roku ci młodzi obrońcy Przemyśla doczekali się pomnika upamiętniającego ich udział w walkach przeciwko Ukraińcom i Rosjanom. W 1939 roku,
w czasie okupacji niemieckiej, nacjonaliści ukraińscy zamierzali zniszczyć pomnik. Przeciwny temu był niemiecki burmistrz miasta Hahn.  Nacjonaliści nie  pogodzili się z tą decyzją i w noc z 23 na 24 kwietnia 1940 roku pomnik poważnie uszkodzili. W efekcie ze względów bezpieczeństwa latem 1940 roku pomnik został rozebrany. W okresie powojennym podejmowano wiele prób odbudowy pomnika, ale z przyczyn ideologicznych do tego nie doszło. Dopiero po zmianie ustroju pomnik został odbudowany. W dniu 11 listopada 1989 roku poświęcono i wmurowano kamień węgielny. Pomnik został uroczyście odsłonięty 11 listopada 1994 roku.  

Projekt „Milczącym bohaterom” doskonale wpisuje się w ideę edukacji historycznej
i kulturalnej. Historia pomnika związana jest nie tylko z tragicznymi wydarzeniami z lat 1918-1921, ale też z okresem II wojny światowej. Bohaterami tej historii są zarówno walczący gimnazjaliści przemyscy – Orlęta Przemyskie, jak też sam pomnik.

Realizacja projektu obejmuje:

I. Wystawy:

1. „Milczącym bohaterom. Projekty, pomniki poległych w obronie Przemyśla 1914-1919”. Wernisaż: 10 IX 2016. Miejsce: Oddział Historii Miasta Przemyśla (Muzeum Historii Miasta Przemyśla. 

2.  Wystawa plenerowa „Przemyśl Orlętom. Konkurs na projekt pomnika Orląt Przemyskich w 1938 roku”. Wernisaż: 10 XI 2016. Miejsce: teren wokół budynku głównego MNZP.

II. Odczyt z pokazem multimedialnym: „Orlęta Przemyskie” -10 IX 2016. Miejsce: Oddział Historii Miasta Przemyśla (Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

III. Przemarsz spod budynku głównego Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej pod pomnik Orląt – 10 IX 2016. Do udziału zaproszeni będą harcerze, drużyna Strzelecka oraz mieszkańcy miasta i regionu.

IV. Multimedia: Bezpłatna aplikacja, która zawiera informacje na temat historii pomnika orląt w Przemyślu, prezentuje jego pierwotne położenie, losy wojenne i powojenne. Jej  prezentacja nastąpi w dniu 10 IX 2016 pod Pomnikiem Orląt.

V. Wycieczka:

„Śladami Orląt Przemyskich”. Trasa wycieczki autokarowej prowadzi spod pomnika Orląt Przemyskich w Przemyślu do miejsc walk i śmierci Orląt walczących w szeregach oddziału 10 p.p. w listopadzie/grudniu 1918 r. Termin:  11 IX 2016.

 

Data rozpoczęcia:

1 września 2016

czwartek

Data zakończenia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.