fbpx

Mieszkalna architektura drewniana w krajobrazie urbanistycznym Tykocina od XVIII w. do dziś

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Fundacja Centrum Badań nad Historią i Kultura Małych Miast wraz z właścicielami tykocińskich zabytkowych domów drewnianych 16 września br. w godz.11.00-15.00 serdecznie zapraszają na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 r. w Tykocinie ph. „Mieszkalna architektura drewniana w krajobrazie urbanistycznym Tykocina od XVIII w. do dziś”.

 

W programie:

 

Godz. 11.00

Spotkanie w zabytkowym domu przy Placu Czarnieckiego 10. Zwiedzanie domu oraz wystawy „Szlak architektury drewnianej Tykocina”. Pokaz zdjęć archiwalnych ukazujących krajobraz Placu Czarnieckiego i Tykocina w XIX i XX w.

 

Godz. 12.00

Oprowadzanie po Placu Czarnieckiego. Opowieść o historii drewnianych domów przy pierzei północnej i ich roli w krajobrazie XVIII-wiecznego rynku. Oprowadzają Barbara Maliszewska (przewodnik turystyczny PTTK) i Maria Markiewicz.

 

Godz. 13.00 

Wycieczka Szlakiem Architektury Drewnianej Tykocina pod przewodnictwem Barbary Maliszewskiej i Marii Markiewicz ph. „Drewniane domy mieszkalne w krajobrazie urbanistycznym wielokulturowego Tykocina”. Trasa rozpocznie się pod pomnikiem Czarnieckiego na  XVIII–wiecznym rynku, będzie wiodła ulicą Złotą w kierunku dawnej żydowskiej dzielnicy Kaczorowo, następnie Choroszczańską, Jordyką i ul. Klasztorną do dzielnicy Nowe Miasto, gdzie zobaczymy m. in. zachowane  zespoły dawnej miejskiej zabudowy szczytowej. Podczas wycieczki odwiedzimy kilka domów mieszczańskich – polskich i żydowskich, udostępnionych przez właścicieli. Posłuchamy opowieści o ich powstaniu i mieszkających tu tykocińskich zasiedziałych rodzinach, obejrzymy wnętrza i udostępnione zwiedzającym rodzinne pamiątki. Zapoznamy się także z działaniami prowadzonymi na rzecz zachowania tych cennych obiektów.

 

Wstęp na imprezę wolny a fotografowanie w obiektach mile widziane! 

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Zabytkowy dom przy Placu Czarneckiego

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Centrum Badań nad Historią i Kultura Małych Miast

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.