fbpx

„Mieszczańskie historie” - wykład

Data rozpoczęcia:

14 września 2022

środa

17:00

Data zakończenia:

14 września 2022

środa

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Gromadzone przez lata rodzinne archiwalia to najbardziej ulotny, a jednocześnie niezwykle cenny materiał źródłowy, opowiadający koleje losu nie tylko poszczególnych osób, ale całych rodzin.

Jak w soczewce odbija się w nich złożona historia naszego kraju: okres zaborów, lata wojny, radość z odzyskania niepodległości czy trudy odbudowy państwowości. Ten cenny materiał dla współczesnych badaczy bywa niekiedy jedynym połączeniem z nieudokumentowaną w archiwaliach przeszłością
Dostrzegając wagę tych materiałów, a przede wszystkim zapisane w nich historie ludzi, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka zaprasza na wykład Moniki Sobczak-Waliś – regionalistki, historyczki, pomysłodawczyni SPOŁECZNEGO ARCHIWUM KALISZAN. Bohaterem spotkania będzie Czesław Słubicki, kaliszanin, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, kupiec, zasłużony dla naszego miasta społecznik, ale także mąż i ojciec. Wystąpienie przygotowane w oparciu o nigdzie dotąd niepublikowane, unikatowe materiały zainteresuje z pewnością nie tylko regionalistów.

Wykładowi towarzyszyć będzie inauguracja wystawy „Rodzina z Kalisza”. Celem ekspozycji jest przypomnienie zasłużonych dla naszego miasta Rodzin, a także zwrócenie uwagi na wielokulturowy charakter Kalisza, w którym przez stulecia mieszkali po sąsiedzku przedstawiciele różnych wyznań i narodowości. Z fotografii przechowywanych dotąd wyłącznie w rodzinnych albumach spojrzą na nas kaliszanie złączeni niegdyś wspólną historią wpisaną w dzieje miasta.

Galeria

Data rozpoczęcia:

14 września 2022

środa

17:00

Data zakończenia:

14 września 2022

środa

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Biblioteka Główna
ul. Legionów 66
62-800 Kalisz

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Osoba kontaktowa: Monika Sobczak-Waliś

Telefon: 62 757 34 30

E-mail: biblio@mbp.kalisz.pl

WWW: https://www.mbp.kalisz.pl/

Informacja o organizatorze:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu od ponad stu lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Kalisza. Na swoim koncie ma setki wydarzeń popularyzujących nie tylko literaturę, ale także historię miasta oraz szeroko rozumianego regionu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.