fbpx

Miasteczko w Muzeum Wsi Lubelskiej. Jak to przed wiekiem produkty z Europy trafiały do miasteczka między Wisłą a Bugiem

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zaprasza na wydarzenie pt. „Miasteczko w Muzeum Wsi Lubelskiej. Jak to przed wiekiem produkty z Europy trafiały do miasteczka między Wisłą a Bugiem”.
Kustosze z Muzeum Wsi Lubelskiej, Grzegorz Miliszkiewicz i Halina Stachyra wobec Gości EDD i Muzeum wystąpią w strojach z epoki. Dwu i półgodzinne spotkanie poświęcone będzie historii przedmiotów importowanych od schyłku XIX w. do 1944 r. z różnych krajów i regionów Europy, trafiających do sklepów, warsztatów i gospodarstw domowych miasteczek Lubelszczyzny. Goście będą mieli okazję zwiedzić ekspozycje muzealnego miasteczka pod kątem tych importów – towarów paneuropejskich, niezbędnych w miasteczku-stetl, ale bywało że i określanych przez patriotów gospodarczych jako zbytecznych, ponieważ ich substytuty wytwarzano na ziemiach polskich. Prowadzący oprowadzą także po wystawie kilkudziesięciu zabytków-importów pobranych na to spotkanie z magazynów oraz przedstawią prezentacje multimedialną ukazującą tradycje importowe i znaczenie wyrobów zagranicznych w środowisku miasteczkowym. Dodatkową atrakcją będzie konkurs-quiz o handlu zagranicznym w czasach II Rzeczypospolitej przeprowadzony na ekspozycji sali bufetowej miasteczkowej piwiarni z wykorzystaniem map Europy z połowy lat 30. XX w. Goście podzielą się tu na kilka rywalizujących grup. Wydarzenie adresowane jest do rodzin, miłośników przeszłości Lubelszczyzny, II Rzeczypospolitej i zainteresowanych historią życia codziennego sprzed kilku pokoleń.

 

Program wydarzenia:

12.00-13.00 Specjalistyczne zwiedzanie ekspozycji miasteczka w Muzeum Wsi Lubelskiej. Przejście na ekspozycję miasteczkowej piwiarni. 
13.00-13.15 Zwiedzanie wystawy wybranych zabytków-importów ze zbiorów Muzeum.
13.15-13.45 Prezentacja multimedialna o wykorzystaniu towarów importowanych w środowisku miasteczka-sztetł na Lubelszczyźnie od schyłku XIX w. do 1944 r.
13.45-14.30 Konkurs-quiz o handlu zagranicznym w czasach II Rzeczypospolitej.

 

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Dziale Ekspozycji i Edukacji Muzealnej pod nr tel.: 81 533 85 13 wew. 18


„Miasteczko w Muzeum Wsi Lubelskiej. Jak to przed wiekiem produkty z Europy trafiały do miasteczka między Wisłą a Bugiem”
10 września 2016 r., godz. 12.00-14.30
18 września 2016 r., godz. 12.00-14.30


Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
al. Warszawska 96
20-824 Lublin

 

www.skansen.lublin.pl

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Wsi Lubelskiej

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Wsi Lubelskiej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.