fbpx

Mała miejscowość z bogatą historią

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Mała miejscowość z bogatą historią

15.00 zapraszamy na spacer historyczny pt. Mała miejscowość z bogatą historią. W programie zwiedzania:

– cmentarz parafialny – przybliżenie historii żołnierza Paula Gruna, który uznawany jest za pierwszą ofiarę I wojny światowej;

– krzyże i kapliczki – znaki wiary i ludzkich losów, poznanie historii i okoliczności powstania. Dzięki nim odkryjemy niezwykłe i nieznane losy mieszkańców miejscowości;

– dworek w Bodzanowicach – pozostałość po właścicielach miejscowości hrabiowskiego rodu von Reichenbach. Zapoznanie z sylwetką właściciela majątku i jego potomków.

– Liswarta – rzeka historycznych wspomnień. W latach 1918-39 znajdowało się na Liswarcie przejście graniczne do Polski. Funkcjonowanie Urzędu Celnego i życie przygranicznej ludności na co dzień.

– Szkoła Podstawowa a w niej wystawa pt. ,,Dawny świat dziecka” – zabawki, przybory szkolne oraz dziecięce ubrania i literatura dla najmłodszych z minionej epoki. Prezentacja dawnych gier planszowych i zespołowych.

– film przygotowany i zmontowany przez uczniów pokazujący historię Wincentego Solińskiego, żołnierza wyklętego z Olesna, który walczył w oddziale Babinicza z władzą komunistyczną i brał udział w akcji przeprowadzonej na posterunku milicji w Bodzanowicach.

Na zakończenie spaceru przygotowane zostanie wspólne ognisko i występ artystyczny uczniów w gwarze śląskiej pt. „Jada do Rajchu”.

 

Organizator:

Publiczna Szkoła Podstawowa w Bodzanowicach

46-312 Bodzanowice, ul. Szkolna 1, tel. 34 3596676

psp.bodzanowice@vp.pl

https://pspbodzanowice.edupage.org/

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Publiczna Szkoła Podstawowa w Bodzanowicach

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Publiczna Szkoła Podstawowa w Bodzanowicach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.