fbpx

Lublin z Czwartku

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

1 października 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Lublin z Czwartku” – na wystawie zostaną pokazane fotografie, mapy, plany i rysunki, które zobrazują zmiany w krajobrazie Lublina widzianym z czwartkowego wzgórza i zmiany funkcji tego obszaru oraz plany dla następców. Szczególnie z ostatnich 80-90 lat, czyli okresu życia Seniorów Lublina.

Wystawie nie będą towarzyszyły spotkania, wernisaże, prezentacje tylko miejsce na czwartkowym wzgórzu i osobiste interakcje z lubelskim krajobrazem.

Już ponad siedem wieków kolejni mieszkańcy najstarszego miejsca osadnictwa na terenie Lublina – wzgórza na przedmieściu, a następnie dzielnicy Czwartek (nazwa  została wzięta od dnia cotygodniowych targów) , obserwują życie i przemiany w naszym mieście. Widzieli zamek, który był siedzibą przedstawicieli władzy królewskiej, więzieniem, katownią i muzeum. Widzieli powstające  i znikającą z panoramy wieże kościołów, oraz wielkie pożary niszczące miasto. Obserwowali też płynącą  w kierunku Bystrzycy Czechówkę, która wraz z rozwojem miasta zniknęła w podziemnej rurze. Mogli też obserwować powstającą wokół Wzgórza Zamkowego dzielnicę żydowską i jej rozwój. Szeroka, główna ulica dzielnicy, która spod Bramy Grodzkiej prowadziła aż do podnóża Wzgórza Czwartek i pozostał po niej, jako jedyny materialny ślad, ceglany budyneczek miejskiej studni. Dlatego gdy podziwiamy  roztaczającą się spod dzwonnicy kościoła pw. św. Mikołaja piękną panoramę Lublina pewnie nieraz pomyślimy o ludziach żyjących w utworzonym podczas okupacji niemieckiej getcie i ich wymarszu do kolejowej rampy. Powojenna odbudowa i zagospodarowanie rozciągających się od Wzgórza terenów także nie mogły ujść ich uwadze. Inni ludzie, inne funkcje.

Obecnie, powstają plany i zapadają decyzje, które po realizacji ogromnie  zmienią widok ze  Wzgórza.  Doświadczenie wskazuje, jak na ten przykład obiekt, który w naszym krajobrazie z Czwartku pojawił się na lewo od zamku, że warto w tych zmianach w krajobrazie  bardziej czynnie uczestniczyć.

 

„Lublin z Czwartku”, 9 września-1 października 2017 r.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 , ul. Berbardyńska 14a, 20-950 Lublin


www.mdk2.lublin.pl

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

1 października 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Wzgórze Czwartek

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie (Dział Programów), ul. Bernardyńska 14a, 20-950 Lublin

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.