fbpx

Kutnowskie drogi do niepodległości. Od Zamoyskiego do Troczewskiego.

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kutnowskie drogi do niepodległości wiodły przez Legiony Dąbrowskiego, a następnie kolejne zrywy powstańcze. W czasie powstania styczniowego Kutno na krótki czas było siedzibą Rządu Narodowego. Potem drogi te wiodły przez czas pracy organicznej i rewolucji 1905 roku oraz I wojny światowej (legiony Piłsudskiego i POW).

10.00: premiera online filmu „Kutnowskie drogi do niepodległości. Od Zamoyskiego do Troczewskiego”

 

Celem projektu jest ukazanie kutnowskich dróg do niepodległości, począwszy od czasów napoleońskich (Legiony Dąbrowskiego i Księstwo Warszawskie) poprzez okres Królestwa Polskiego i Powstanie Listopadowe. W okresie powstania styczniowego przez krótki czas przebywał w Kutnie Rząd Narodowy. Po upadku powstania nastąpiło załamanie nadziei niepodległościowej i nastał czas pracy organicznej, której symbolem była postać dr. Antoniego Troczewskiego. W 1905 roku Kutno było świadkiem kilku demonstracji patriotycznych i walki o polską szkołę. Ożywioną działalność prowadziła Polska Partia Socjalistyczna. W okresie I wojny światowej Kutno dostało się pod okupację niemiecką, a w sprawie niepodległości aktywnie działali zwolennicy J. Piłsudskiego (werbunek do Legionów i POW) oraz mający inną wizję drogi do niepodległości działacze Narodowej Demokracji. Odzyskanie niepodległości nastąpiło w dniu 11 listopada 1918 roku, a podczas rozbrajania Niemców zginął Wojciech Rychtelski (POW).

 

Projekcja filmu odbędzie się na kanale Youtube Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

Siedziba zastępcza Muzeum Regionalnego w Kutnie
99-300 Kutno, ul. Konduktorska 13

woj. łódzkie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Muzeum Regionalne w Kutnie
  • Kutnowskie Towarzystwo Historyczne

Osoba kontaktowa: Katarzyna Erwińska

Telefon: 516199685

E-mail: promocja@muzeumkutno.com

WWW: http://www.muzeumkutno.com

Informacja o organizatorze:

Muzeum Regionalne w Kutnie, powstało w 1981 roku. Jego siedzibą był ratusz miejski w stylu klasycystycznym. Do 2021 roku mają potrwać prace budowlane nad nowym kompleksem Muzeum-Pałac Saski w Kutnie. Tymczasowa siedziba Muzeum mieści się w dawnym budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Kutnie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.