fbpx

Książęce Rezydencje Doliny Bobru

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zamek Wleń to najstarszy zamek na Śląsku. Warownia jest jedną z Książęcych Rezydencji Doliny Bobru. Położony nad malowniczym zakolem rzeki i otoczony Rezerwatem Przyrody Zamkowa Góra, łączy romantyczną atmosferę z bogatą historią regionu.

Dzieje zamku Wleń (Lenno) to ponad 850 lat historii murowanej siedziby obronnej wznoszącej się na górującej nad Wleniem Górze Zamkowej. Pierwszy murowany budynek zamkowy powstał tu po 1160 roku i został wzniesiony z inicjatywy księcia Bolesława Wysokiego. Następnie był przebudowywany przez min. Henryka Brodatego i szlachtę śląską. Przetrwał do połowy XVII wieku. Ruina warowni na przełomie XVIII i XIX wieku stanowiła centrum parku romantycznego a na szczycie pozostałości cylindrycznej wieży powstał taras widokowy. Od 2018 roku zamek jest pod opieką Konsorcjum Warownia, które tworzą: Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” oraz Stowarzyszenie Gildia Przewodników Sudeckich. Dzięki temu – po kilku latach ograniczenia dostępności zamku ze względu na prace zabezpieczające – obiekt udostępniony jest do zwiedzania codziennie.

Galeria

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty, zwiedzanie

Lokalizacja:

Zamek Wleń/Lenno

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Konsorcjum Warownia

Osoba kontaktowa: Katarzyna Kielijańska

Telefon: 601365503

E-mail: zwiedzanie@zameklenno.pl

WWW: https://zameklenno.pl/

Informacja o organizatorze:

Warownia to konsorcjum dwóch stowarzyszeń: Gildia Przewodników Sudeckich i Wieża Książęca w Siedlęcinie. Utworzonym na potrzeby opieki nad Zamkiem Wleń. Konsorcjum od października 2018 obsługuje ruch turystyczny i prowadzi wydarzenia kulturalne w obiekcie i jego otoczeniu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.