fbpx

„Krajobraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Cieplic”.

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Krajobraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Cieplic”.

Cieplice Śląskie-Zdrój – od 1976 r. stanowiące część Jeleniej Góry – są najstarszym uzdrowiskiem w Polsce. Jego początki sięgają XIII w. i od tego czasu nieprzerwanie do tutejszych wód zjeżdżają kuracjusze. Uzdrowiskiem zajmowali się początkowo augustianie, później joannici, a od XV w. robili to cystersi, sprowadzeni tutaj przez Schaffgotschów, właścicieli Cieplic. Po odejściu cystersów w 1810 r. uzdrowiskiem, aż do 1945 r., zajmowali się sami Schaffgotschowie. To dzięki nim kurort zyskał, oprócz domów zdrojowych, także parki i znajdujące się tam budowle. Na początku XX w. atrakcyjność Cieplic podniósł Eugen Füllner, zakładając w pobliskim Malinniku (dzisiaj części Cieplic) park z towarzyszącymi mu budowlami. Prezentowane miejsca należą do bardzo atrakcyjnych, mają swój nastrój i niezapomniany urok. Parki i budowle parkowe wpisane są do rejestru zabytków.

16 września godz. 10.00–13.00

Wycieczka z przewodnikiem po parku Zdrojowym.

Joanna Mielech i Bożena Gramsz poprowadzą przez park Zdrojowy. Zapoznają zwiedzających z historią i budowlami (Galerią, Teatrem Zdrojowym, Pawilonem „Edward”, muszlą koncertową, kapliczką i pomnikami) oraz z rosnącymi tam roślinami i żyjącymi zwierzętami.  

17 września godz. 10.00–13.00

Wycieczka z przewodnikiem po parku Norweskim.

Stanisław Firszt i Czesław Narkiewicz poprowadzą przez park Norweski. Zapoznają zwiedzających z historią i budowlami (Pawilonem Norweskim, muszlą koncertową, kamiennym mostem i pomnikami) oraz z rosnącymi tam roślinami i żyjącymi zwierzętami.

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Przyrodnicze

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, ul. Cieplicka 11 A, 58-560 Jelenia Góra, tel. 75 7551506, e-mail: muzeum@muzeum-cieplice.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.