fbpx

„Krajobraz dziedzictwa Gminy Oleśnica”

Data rozpoczęcia:

15 września 2017

piątek

Data zakończenia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

15 września godz. 10.00–15.00

16 września godz. 15.00–20.00

 

„Krajobraz dziedzictwa Gminy Oleśnica” 

 

Izba Pamięci Gminy Oleśnica to miejsce, w którym kultywuje się tradycję i przekazuje międzypokoleniowo wiedzę o dziedzictwie niematerialnym. Historie zawarte w zgromadzonych przedmiotach, którymi chętnie dzielą się mieszkańcy wsi, posłużyły za inspiracje do stworzenia Izby Pamięci przez Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica. Przy Izbie Pamięci została wybudowana tradycyjna kuchnia plenerowa z piecem chlebowym i wędzarnią. W Izbie Pamięci odbędą się projekcje filmowe, podczas których uczestnicy poznają historię najstarszych mieszkańców, oraz warsztaty na temat dawnych narzędzi codziennej pracy przodków wraz z interaktywnymi prezentacjami. Będzie można spotkać właścicieli kolekcji przedmiotów przywiezionych przez przesiedleńców z dawnych Kresów Wschodnich po 1945 r. na teren gminy Oleśnica.

 

W trakcie przygotowań i samego wydarzenia powstanie film Z tej mąki będzie chleb z udziałem wszystkich chętnych uczestników spotkania i najstarszych mieszkańców, którzy w swych narracjach opowiedzą o tradycjach wyniesionych z domów rodzinnych, w tym również o potrawach gotowanych przez ich babcie i matki według receptur przekazanych im przez przodków. Dzięki filmowej, artystycznej rejestracji rozmów i nieformalnych spotkań przygotowany zostanie wirtualny zapis zatrzymanych w kadrze nieskończonych krajobrazów smaków, barw, zapachów i zwyczajów, które głęboko zakorzenione są w pamięci indywidualnej.

 

Organizator

Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica, Ligota Polska 3 A, 56-400 Oleśnica, Monika Małobęcka, tel. 71 3140238, e-mail: organizatorimprez@gokolesnica.pl

 

Dojazd

Jadąc drogą S8/E67 z Wrocławia w kierunku Warszawy, należy zjechać na Oleśnicę na węźle Dąbrowa, następnie kierować się przez miasto na Warszawę i skręcić przed Spalicami w lewo na Boguszyce lub z węzła Dąbrowa kierować się w prawo na Trzebnicę, potem na Twardogórę, a następnie w prawo na Boguszyce. 

Data rozpoczęcia:

15 września 2017

piątek

Data zakończenia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Izba Pamięci Gminy Oleśnica

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.