fbpx

Kościół pw. Krzyża Świętego – historia i ochrona zabytku

Data rozpoczęcia:

13 września 2018

czwartek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Program:

  • 17.00 zapraszamy na spotkanie z regionalistą Mirosławem Kasztelem pt. Ochrona zabytków na Ziemi Żagańskiej. Kościół pw. Świętego Krzyża – wczoraj i dziś.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa regionaliów (materiałów drukowanych) dotyczących kościoła pw. Świętego Krzyża, takich jak artykuły w „Zeszytach Żagańskich”, publikacje: Katarzyna Adamek Pujszo, Marian Ryszard Świątek, Żagań znany i nieznany. Przewodnik historyczny po mieście i okolicy, Roman A. Haczkiewicz, Spacerem po Żaganiu, „Lubuskie Materiały Konserwatorskie”i inne pozostające w zbiorach Biblioteki oraz będące własnością Mirosława Kasztela.

Kościół pw. Świętego Krzyża

Początki kościoła pw. św. Krzyża sięgają XIII w. Powstał on z fundacji księżnej Matyldy, żony księcia żagańskiego Henryka II (IV) Wiernego. Po XIX-wiecznej przebudowie, zainicjowanej przez księżnę Dorotę Talleyrand Perigord, stał się wspaniałym przykładem neogotyckiego budownictwa sakralnego, w pełni zgodnym z zasadami tego stylu.

Mirosław Kasztel, żaganianin, historyk z zamiłowania i wykształcenia. Ukończył też studia podyplomowe na wydziale prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i marketing, jednak nigdy nie pracował w zawodzie związanym z którymkolwiek z tych kierunków studiów. Najbliższa jest mu historia Dolnego Śląska, głównie jego północnych rejonów, która bez Żagania jest – jego zdaniem – niepełna. W sferze dociekań i poszukiwań historycznych Mirosława Kasztela leży też wszystko, co wiąże się z księżną Dorotą de Talleyrand-Perigord i Mistrzem Ołtarza z Gościszowic, kościołem pw. Świętego Krzyża i żagańskim zespołem szpitalnym. Specjalizuje się w badaniach dotyczących żagańskich kanoników regularnych. Śledzi też losy zaginionych dzieł sztuki. Kiedyś członek Komisji Opieki nad Zabytkami, obecnie współzałożyciel i członek Żagańskiego Towarzystwa Historycznego.

Kontakt:

Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu

ul. Szprotawska 4, 68–100 Żagań

@ biblioteka.zagan@tlen.pl,  www.biblioteka.zagan.pl


Data rozpoczęcia:

13 września 2018

czwartek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Biblioteka Publiczna im. Papuszy

woj. lubuskie

Organizator

Nazwa: Biblioteka Publiczna im. Papuszy

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.