fbpx

Kopiec Wyzwolenia - warto zobaczyć w ramach EDD!

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach tegorocznej edycji EDD, zapraszamy do Piekar śląskich zobaczyć nie tylko Sanktuarium Marki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich, ale także Kopiec Wyzwolenia, który jest pomnikiem Powstań Śląskich i stanowi jeden z symboli Piekar Śląskich. Idea jego usypania sięga 1883 r. i związana jest z postacią Wawrzyńca Hajdy „Śląskiego Wernyhory”, który w 200-setną rocznicę przemarszu przez Piekary wojsk Króla Jana III Sobieskiego w drodze pod Wiedeń zachęcał mieszkańców do upamiętnienia tego wydarzenia przez usypanie kopca. Niestety ze względu na sytuację polityczna nie udało się go zrealizować. Idea budowy Kopca odrodziła sią w latach trzydziestych XX w.

20 sierpnia 1933 r.,w trakcie uroczystości związanych z 250. rocznicą pobytu króla Jana III Sobieskiego w Piekarach, rozpoczęto sypanie Kopca. Kosze z ziemią przynosili powstańcy śląscy, żołnierze Wojska Polskiego, działacze społeczni, przedstawiciele organizacji młodzieżowych, delegacje wielu miast i wsi. Przywieziono urny z ziemią z pól bitewnych, grobów sławnych władców polskich, Niemczy, Głogowa, Grunwaldu. Przy przeniesieniu 29 000 m3 ziemi ludzie pracowali mieszkańcy oraz m.in. członkowie związków zawodowych, sportowcy ze znanych klubów, studenci, żołnierze, policjanci, celnicy, a także goście z Francji, Wlk. Brytanii, czy Stanów Zjednoczonych, aby mieć swój wkład w budowę tego wyjątkowego pomnika. Na placu budowy często pojawiał się Wojciech Korfanty wraz z rodziną.

Kopiec w obecności wielu tysięcy ludzi poświęcono 20 czerwca 1937 r. W uroczystościach wzięli udział m.in. wojewoda śląski Michał Grażyński, a także wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski.

W okresie PRL kopiec nie był wygodnym historycznie miejscem. Z biegiem lat niszczał. W latach 90-tych mieszkańcy Piekar Śląskich powołali Społeczny Komitet Renowacji Kopca Wyzwolenia Śląska. Prace zakończono w 2012 r. Obecnie miejsce to jest zarówno pomnikiem pamięci, ale także chętnie uczęszczanym terenem rekreacyjnym. Ze szczytu Kopca można podziwiać panoramę okolicznych miejscowości oraz sporej części Aglomeracji Górnośląskiej.

Poleca:

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości Miłości Społecznej

Parafia pw. Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich

41-940 Piekary Śląskie, ul. Ks. Ficka 7, tel. 32 2872270 fax 32 7680037

e-mail: kontakt@bazylikapiekary.plwww.bazylikapiekary.pl

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Kopiec Wyzwolenia

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Sanktuarium Matki Sprawiedliwości Miłości Społecznej, Parafia pw. Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.