fbpx

koncert zespołu Goście Jankiela

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

15:30

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cistercian landscapes connecting Europe” łączy w sieć współpracy 18 ośrodków z Niemiec, Czech, Francji, Słowenii i Austrii związanych z dziedzictwem cysterskim. Polskę w projekcie reprezentują Miasto i Gmina Wągrowiec.

Koncert zespołu Goście Jankiela w wirydarzu klasztoru pocysterskiego rozpoczyna cykl przedsięwzięć realizowanych w celu promocji lokalnego dziedzictwa cysterskiego w ramach międzynarodowego projektu ” Cisterscapes – cistercian landscapes connecting Europe”. Zespół Goście Jankiela tworzą: Grzegorz Tomaszewski i Karol Kruś, muzycy, którzy od początku lat 80-tych grają własne kompozycje wykorzystując unikalne brzmienia dawnych instrumentów strunowych. W 1992 r., razem z flecistką i wokalistką Ewą Pezacką, powołali do życia folkową formację White Garden. Do tej pory wydała ona cztery płyty kompaktowe.
Oprócz wspólnej gry w Gościach Jankiela Grzegorz Tomaszewski, wirtuoz gry na różnych rodzajach cytr, jest autorem osobnych projektów muzycznych. Wydał dwie płyty solowe i dwie z zespołem „Kwartet Pałucki”. Karol Kruś z kolei, to także muzyk i autor repertuaru Grupy Sekret Franciszka, zespołu poruszającego się w kręgu szeroko rozumianej poezji śpiewanej.
Inspirowany różnymi gatunkami muzycznymi, m. in. muzyką ludową, koncert Gości Jankiela to, jedyny w swoim rodzaju, dynamiczny pokaz zapomnianych technik gry na dawnych instrumentach strunowych oraz ich niezwykłych możliwości brzmieniowych.
Skład zespołu:
Grzegorz Tomaszewski – cytry: koncertowa, akordowa (fidola), węgierska, harmonijka ustna
Karol Kruś – gitara akustyczna, fidola, instrumenty perkusyjne.

Wydarzenie w cyklu:

Cisterscapes - cistercian landscapes connecting Europe (Cysterskie krajobrazy łączace Europę)

W cyklu realizowane będą różnorodne przedsięwzięcia naukowe i popularnonaukowe, edukacyjne, kulturalne, promocyjne mające na celu przekazywanie wiedzy i uświadomienie społeczności, w szczególności młodego pokolenia, na temat cysterskiego dziedzictwa kulturowego.

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

15:30

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

koncert

Lokalizacja:

wirydarz w klasztorze Paulinów, ul. Klasztorna 21, 62-100 Wągrowiec

woj. wielkopolskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Gmina Wągrowiec
  • Gminny Ośrodek Kultury w Łeknie
  • Miasto Wągrowiec
  • Muzeum Regionalne w Wągrowcu
  • Ojcowie Paulini z Parafii pw. Wniebowzięcia NMP

Osoba kontaktowa: Małgorzata Kranc-Rybczyńska

Telefon: 515041938

E-mail: muzeum@opatowka.pl

WWW: http://www.opatowka.pl/

Informacja o organizatorze:

Wspólne przedsięwzięcie Gminy Wągrowiec, Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie, Miasta Wągrowca, Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz Ojców Paulinów z Parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Celem współpracy jest popularyzacja i udostępnienie publiczności lokalnego pocysterskiego dziedzictwa kulturowego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.