fbpx

Koncert przy ruinach

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa zaprasza 10 września 2016 r. o godz. 19.00 na „Koncert przy ruinach” . W XVII-wiecznej kaplicy loretańskiej w Skrzebowej k. Raszkowa wystąpi Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN z Poznania oraz Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza z Ostrowa Wielkopolskiego

Podczas koncertu odbędzie się podsumowanie projektu „Nasze Loreto – ogólnopolski szlak kaplic loretańskich” i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu fotograficznego realizowanego w ramach projektu. Więcej informacji na stronie www.loreto.osw.pl gdzie można także ściągnąć quest pt. „Tajemne ruiny i podziemne przejście”, którego część poświęcona jest ruinom kaplicy.

W XVII i XVIII wieku w Polsce powstało kilkadziesiąt tzw. domków loretańskich – kaplic wzorowanych na Świętym Domku z Loreto. Jednym z ich czołowych polskich propagatorów był Jakub Sobieski, ojciec króla Jana III, który podczas swojej kilkuletniej podróży po Europie, nawiedził w 1612 roku włoskie Loreto. Sam król opiece Matki Boskiej Loretańskiej zawierzył obronę Wiednia, a po zwycięskiej bitwie (1683) jako trofeum wysłał do Loreto główną chorągiew Mahometa. Ruiny kaplicy loretańskiej w Skrzebowej są jednym z 16 tego typu obiektów istniejących do dzisiaj w Polsce. Od kilku lat przy ruinach organizowane są koncerty i spektakle plenerowe a sam obiekt jest poddawany renowacji i konserwacji. 

 

Dojazd do Skrzebowej z Ostrowa Wielkopolskiego przez Raszków w kierunku Pleszewa bądź z trasy S11 zjazd w kierunku Raszkowa w miejscowości Szczury k. Ostrowa Wielkopolskiego.

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

konkurs, koncert

Lokalizacja:

Kaplica loretańska w Skrzebowej k. Raszkowa

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, Moszczanka 68, 63-440 Raszków, skrzebowa@osw.pl, www.moszczanka.osw.pl, tel. 517 201 106

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.