fbpx

„Koleje wolności, czyli jak żelazne drogi losy splatały”

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

Data zakończenia:

31 października 2019

czwartek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Makiety starych kolei, kolekcjonerskie modele parowozów, a także dawne oraz współczesne fotografie dworców i pociągów – to wszystko do zobaczenia na wystawie czasowej w panteonie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy w ramach EDD 2019!

Historia kolei w Polsce sięga XIX wieku. Mimo, że do 1918 roku pozostawały pod zarządem zaborców, pełniły one niezwykle ważną rolę dla rozwoju gospodarki, techniki i kultury. Jednak pociągi pędzące przez ziemie polskie nie były „tylko” symbolem postępu technicznego, ale także sposobem na potrzymanie więzi rodzinnych i towarzyskich, co zdecydowanie budowało morale w dobie zniewolenia.
W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników podróżowania pociągami (i nie tylko) na wyjątkową wystawę czasową pt. „Koleje wolności, czyli jak żelazne drogi losy splatały”.
Na wystawie będzie można oglądać makiety, modele, a także fotograficzne i graficzne wizerunki kolei sprzed lat. Specjalnie przygotowane plansze z bogatym opisem historycznym poprowadzą odbiorcę przez historię transportów kolejowych oraz ich znaczenia dla rozwoju polskiej kultury. Współczesnym komentarzem do wystawy będą zdjęcia wykonane przez kaliską grupę fotograficzną – stowarzyszenie „Poza kadrem”, przedstawiające dzisiejsze wizerunki starych dworców, pociągów, a także podróżujących.
Zapraszamy na uroczysty wernisaż wystawy w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, do panteonu Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Podczas wydarzenia czeka wiele atrakcji – wspólne zwiedzanie ekspozycji, wystąpienia twórców wystawy, a także zabawy edukacyjne dla najmłodszych.

Partnerzy

Stowarzyszenie „Poza kadrem”

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

Data zakończenia:

31 października 2019

czwartek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy
ul. Pleszewska 5a 63-330 Dobrzyca

woj. wielkopolskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy
  • Stowarzyszenie „Poza Kadrem”

Osoba kontaktowa: Kinga Jaroszewska

Telefon: 62 741 30 39

E-mail: k.jaroszewska@dobrzyca-muzeum.pl

WWW: https://www.dobrzyca-muzeum.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy to wspaniałe miejsce, gdzie historia spotyka się z naturą. Muzeum posiada nie tylko pięknie odrestaurowany osiemnastowieczny pałac, ale także ponad dziesięciohektarowy park w stylu angielskim, nazywany przez wiele osób „Wielkopolskimi Łazienkami”.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.