fbpx

Europejska Perła Baroku

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

15:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Poznaj na co dzień niedostępną kolebkę Opactwa Pocysterskiego w Krzeszowie – kościół pw. św. Wawrzyńca i starą plebanię w Krzeszówku.

Krzeszówek to niewielka wieś położona w Sudetach Środkowych. Jak się powszechnie uważa to tutaj w 1242 r. wdowa po Henryku II Pobożnym – księżna Anna Przemyślidka sprowadziła zakon z rodziny reguły św. Benedykta. Mnisi w Sudetach pozostali do 1289 r., gdy odsprzedali swoje dobra księciu świdnicko-jaworskiemu Bolkowi I Surowemu.

Pierwsza pewna wzmianka o istnieniu wsi Krzeszówek pochodzi z dokumentu księcia Świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego z roku 1352 r. Była to wieś już istniejąca, należąca od dawna do zakonu cystersów. Na początku XX wieku obok obecnego kościoła odnaleziono relikty dawnej budowli, interpretowanej jako właśnie klasztor benedyktyński.

Kościół św. Wawrzyńca został wzniesiony w stylu gotyckim, na miejscu poprzedniego drewnianego kościoła, który spłonął. Świątynia jest orientowana, z poligonalnym prezbiterium. Wnętrze jest dwunawowe. Do pierwotnej jednonawowej świątyni za opata Caspara Eberta w 1588 r. kościół rozbudowano o portal zachodni, wieżę oraz o nawę północą z kaplicą i zakrystią. Wyposażenie barokowe pochodzi z rozebranego gotyckiego kościoła opackiego w Krzeszowie i trafiło tutaj w roku 1728. Ołtarze są autorstwa warsztatu Jerzego Schröttera. W ołtarzu głównym z 1701 r. umieszczono obraz z wizerunkiem patrona świątyni św. Wawrzyńca. Ozdobą ołtarza jest późnogotycka figura Maryi oraz barokowe posągi Józefa, Anny, Katarzyny i Barbary. W ołtarzu bocznym z 1686 r. znajduje się obraz Jerzego Wilhelma Józefa Neunhertza Matka Boska błogosławiąca cystersów. W kościele znajduje się również fresk przedstawiający pokłon trzech króli (ok. 1590) pochodzący z okresu renesansowej przebudowy świątyni. Freski sklepienne przedstawiające czterech ewangelistów i anioły pochodzą z 3 ćwierci XIX wieku. Organy o barokowych dekoracjach, przebudowano w XIX w. na romantyczne brzmienie. Obok kościoła znajduje się budynek plebanii z 1753 r. w stylu późnobarokowym. Jest to budowla 2 kondygnacyjna, kryta dachem mansardowym z lukarnami.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

15:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Kościół pw. św. Wawrzyńca i stara plebania w Krzeszówku.

woj. dolnośląskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Europejska Perła Baroku
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

Osoba kontaktowa: Rafał Bijak

Telefon: 509126980

E-mail: rafal.bijak@opactwo.eu

WWW: https://opactwo.eu/

Informacja o organizatorze:

Fundacja powstała w 2016 roku dla ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń unikalnego zabytku jakim jest Opactwo Pocysterskie w Krzeszowie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.