fbpx

Kleczba - czyli leśne miodobranie

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

22:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na kolejną edycję Kleczby! Wszystko wydarzy się w sobotę, 17 września 2022 r. w Augustowie. Startujemy o godzinie 12.00, Camp Zatoka, ul. Jeziorna 26.
W programie gra terenowa bartnymi ścieżkami. Warsztaty, koncert i wspólne ognisko!

Kultura bartnicza z inicjatywy Bractwa Bartnego została wpisana na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO jako pierwszy międzynarodowy wpis na tą prestiżową listę z Polski. Poznaj tajniki bartnictwa podczas Kleczby – czyli leśnego Miodobrania organizowanego przez Bractwo Bartne w Augustowie.

Podążaj tropem bartników z Puszczy Augustowskiej, by zdobyć ociekający złotem i lśniący niczym bursztyn skarb! Nietypowa gra terenowa przeznaczona jest dla wszystkich, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek: świetnie odnajdą się w niej dorośli, młodzież czy też rodziny z dziećmi. I najlepiej zabrać ze sobą przyjaciół, bo zgłoszenia przyjmowane są od drużyn 2-4 osobowych. Na ok. 7-kilometrowej trasie przygotowano punkty z nieszablonowymi, interaktywnymi zadaniami, które przeniosą uczestników w czasy świetności bartnictwa, kiedy to wstęp do puszczy mieli tylko wybrani, a porządku w jej ostępach pilnowali osocznicy. Na zwycięzców zmagań czekają nagrody, a na wszystkich – kawał dobrej i ciekawej zabawy.
Przygotowano także atrakcje w postaci warsztatów z wykonywania mydeł oraz z sycenia miodu pitnego, czy robienia świeczek!
Będzie można samodzielnie zrobić, mydło, kosmetyki z dodatkiem produktów pszczelich czy wspólnie z mistrzami miodosytnictwa nastaw miodu pitnego.
Podczas wydarzenia będzie można także podpatrzeć prace kowala wykuwającego narzędzia bartne. Po grze i warsztatach zapraszamy na koncert zespołu The Boars.
A następnie na wieczór przy ognisku. Gdzie będzie można spróbować miodu wykonanego podczas poprzednich warsztatów rok temu!
Zgłoszenia do gry terenowej, jak i na warsztaty:

https://docs.google.com/…/1Q0QUCGJHslxRROWenvWOyzz…/edit

Partnerzy wydarzenia: Województwo Podlaskie, APK Augustów, Camp Zatoka, Augustowska Miodosytnia,

Uczestnicy gry otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami na których czekać ich będą zadania związane z bartnictwem: między innymi z obsługi leziwa, rozpoznawania roślin miododajny. Za prawidłowo wykonane zadanie uczestnicy otrzymywali złote krążki, z których po zakończeniu gry mogli wybić pamiątkową monetę. Przy realizacji gry terenowej angażujemy naszych Bartników nie tylko z Augustowa, ale także z innych stron Polski, którzy przyjeżdżają wspomóc nas w przeprowadzeniu tego wydarzenia. Dla nas jest okazja do wspólnego świętowania i dzielenia się naszą tradycją.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

22:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

ul. Jeziorna 26 16-300 Augustów

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Bractwo Bartne

Osoba kontaktowa: Piotr Piłasiewicz

Telefon: 601546516

E-mail: fundacja@bartnictwo.com

WWW: http://www.bartnictwo.com

Informacja o organizatorze:

Bractwo Bartne działa formalnie od 2015 roku, zrzesza osoby zajmujące się bartnictwem z Polski i innych krajów, Kleczbę w tej formie organizujemy już po raz trzeci.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.