fbpx

Zwiedzanie Kaplicy Hochberga

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa udostępniona zostanie barokowa kaplica Matki Boskiej Bolesnej odrestaurowana po licznych wojennych zniszczeniach, jako jeden z ostatnich zabytków Wrocławia nie odrestaurowanych po II wojnie światowej.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa udostępniona zostanie barokowa kaplica Matki Boskiej Bolesnej odrestaurowana po licznych wojennych zniszczeniach, jako jeden z ostatnich zabytków Wrocławia nie odrestaurowanych po II wojnie światowej. Obecnie jest jedną z najpiękniejszych z barokowych kaplic.
Kaplica Hochberga wzniesiona w latach 1723-1728 z fundacji opata hr. Ferdynanda von Hochberga pod wezwaniem Siedmiu Boleści Maryi, stanęła na miejscu istniejącej wcześniej w tym miejscu kaplicy gotyckiej. Autorem projektu oraz prowadzącym całość robót budowlanych był Christoph Hackner ówczesny budowniczy miejski. Kaplicę wzniesiono na planie przedłużonego prostokąta o wymiarach 14,9 metra długości i 8,52 metra szerokości. Centralną część kaplicy przykrywa eliptyczna kopuła z latarnią, ustawiona na wysokim tamburze poprzecznie do wzdłużnej osi korpusu. Sklepienia w całości pokryte zostały barwną polichromią. Ikonografia malowideł wiąże się z wezwaniem kaplicy i dotyczy siedmiu bolesnych wydarzeń z życia Matki Boskiej i Chrystusa. Spektakularny charakter kaplicy potwierdza umieszczona w posadzce płyta grobowa opata Hochberga oraz herb fundatora w bogatym sztukatorskim obramieniu, umieszczony nad wejściem do kaplicy od strony kościoła ponad wspaniałą kutą kratą. Opat hr. Ferdynand von Hochberg umiera w 1729 roku i jego ciało złożone zostaje w krypcie grobowej.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Wrocław, pl. Nankiera 15

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Eparchia Wrocławsko-Koszalińska

Osoba kontaktowa: ks. Andrzej Michaliszyn

Telefon: 608680331

E-mail: a.michaliszyn@wp.pl

WWW: https://www.cerkiew.net.pl

Informacja o organizatorze:

Kościół Greckokatolicki w Polsce tworzą archidiecezja przemysko-warszawska, diecezja wrocławsko-koszalińska oraz diecezja olsztyńsko-gdańska.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.