fbpx

KAPLICA HOCHBERGA

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kaplica Hochberga wzniesiona w latach 1723–1728 z fundacji opata hr. Ferdynanda von Hochberga pod wezwaniem Siedmiu Boleści Maryi, stanęła na miejscu istniejącej wcześniej kaplicy gotyckiej.

Zapraszamy do zwiedzania !

Barokowa kaplica Matki Boskiej Bolesnej, odrestaurowana po kolosalnych wojennych zniszczeniach, jako jeden z ostatnich zabytków Wrocławia nie odrestaurowanych po II wojnie światowej. Obecnie jest jedną z najpiękniejszych z barokowych kaplic.
Kaplica Hochberga wzniesiona w latach 1723-1728 z fundacji opata hr. Ferdynanda von Hochberga pod wezwaniem Siedmiu Boleści Maryi, stanęła na miejscu istniejącej wcześniej kaplicy gotyckiej. Autorem projektu oraz prowadzącym całość robót budowlanych był Christoph Hackner ówczesny budowniczy miejski. Kaplicę wzniesiono na planie przedłużonego prostokąta o wymiarach 14,9 metra długości i 8,52 szerokości. Centralną część kaplicy przykrywa eliptyczna kopuła z latarnią, ustawiona na wysokim tamburze poprzecznie do wzdłużnej osi korpusu. Sklepienia w całości pokryte zostały barwną polichromią. Ikonografia malowideł wiąże się z wezwaniem kaplicy i dotyczy siedmiu bolesnych wydarzeń z życia Matki Boskiej i Chrystusa. Spektakularny charakter kaplicy potwierdza umieszczona w posadzce płyta grobowa opata Hochberga oraz herb fundatora w bogatym sztukatorskim obramieniu, umieszczony nad wejściem do kaplicy, od strony kościoła ponad wspaniałą kutą kratą. Opat hr. Ferdynand von Hochberg umarł w 1729 roku i jego ciało złożone zostało w krypcie grobowej.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Wrocław, Plac Nankiera 15

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego

Osoba kontaktowa: ks. Andrzej Michaliszyn

Telefon: 608680331

E-mail: a.michaliszyn@wp.pl

WWW: https://cerkiew.net.pl/

Informacja o organizatorze:

Diecezja Wrocławsko-Koszalińska to greckokatolicka eparchia, jedna z trzech w Polsce. Siedzibą biskupstwa jest miasto Wrocław.
Grekokatolicy równo 25 temu otrzymali Kościół św. Wincentego i Jakuba wraz z kaplicą.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.