fbpx

Jubileusz 123 lat ŚKW

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Jak co roku we wrześniu zaplanowaliśmy Jubileusz ŚKW. Przygotowujemy mnóstwo atrakcji, które będą miłą alternatywną na spędzenie tej niedzieli. Impreza odbędzie się w formie pikniku integracyjnego, na który zapraszamy całe rodziny.

Zapraszamy na Jubileusz 123-lecia Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej
Kilkuletnie starania powiatu śmigielskiego (Kreis Schmiegel) doprowadziły do budowy i uruchomienia Śmigielskich Kolei Powiatowych (Schmiegeler Kreisbahnen). Pierwszy odcinek linii ze Starego Bojanowa do Krzywinia oddano do użytku 17 września 1900 r. Nieco ponad miesiąc później, 30 października, pociągi ruszyły na kolejnej trasie ze Starego Bojanowa przez Śmigiel do Wielichowa. W następnych latach kolej rozbudowywała się docierając do Ujazdu i Rakoniewic.
Początkowo tory miały szerokość 1000 mm. W 1949 r. kolej została upaństwowiona i trafiła pod zarząd Polskich Kolei Państwowych. Trzy lata później linię przekuto na 750 mm. Wąskotorówka na stałe wpisała się w krajobraz i historię regionu. Przez dekady zapewniała mieszkańcom dojazd do pracy i szkół, a także przewoziła towary – węgiel, nawozy i buraki cukrowe do cukrowni w Kościanie. W szczytowym okresie dawała zatrudnienie ponad stu osobom. W 1992 r. zabytkową kolej wpisano do rejestru zabytków.

Serdecznie zapraszamy na Jubileusz 123-lecia Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej, który odbędzie się w niedzielę 17 września 2023 r. W programie przewidzieliśmy wiele atrakcji – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim odbędą się przejazdy zabytkowymi pociągami na linii ze Śmigla do Nowej Wsi na wysokości restauracji Ranczo w Dolinie, a także ze Śmigla do Starego Bojanowa Wąsk.
Na tej linii z okien wagonów zobaczymy m.in. pozostałości cmentarza ewangelickiego w Robaczynie, a także przejedziemy przez dwa mosty i pod wiaduktem. Sportowcy będą mogli sprawdzić swoje siły podczas przejazdu drezyną ręczą. Ta forma aktywności przypadnie do gustu także rodzinom z dziećmi. Dla najmłodszych dostępny będzie również dmuchaniec. Zainteresowanym historią kolei i regionu polecamy zwiedzanie zabytkowego zaplecza technicznego z przewodnikiem. Zobaczycie wiekowe maszyny i urządzenia oraz dowiecie się jak wyglądała praca na kolei wąskotorowej. Będzie to także okazja do zobaczenia unikatowej podbijarki torowej i kolekcji wagonów towarowych.
Nie zabraknie stoiska gastronomicznego. Wszyscy chętni będą mogli posilić się domową zupą, pajdą chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, a także kiełbasą, którą samodzielnie upieczecie przy ognisku! Dla łasuchów będzie też domowe ciasto i napoje – lemoniada, kawa oraz herbata.
Tradycyjnie zorganizujemy uwielbianą przez Was sprzedaż cegiełek. Dochód z rozprowadzonych w ten sposób cegiełek, z których każda wygrywa, będzie przeznaczony na dalsze utrzymanie i działalność ŚKW. Dostępne będzie również stoisko z pamiątkami, a na nim np. magnesy, pocztówki, kubki i wiele innych. Zachęcamy również do wzięcia udziału w konkursach (więcej informacji https://www.facebook.com/kolejka.smigiel/?locale=pl_PL)
Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada

Lokalizacja:

ul. Dworcowa 2, 64-030 Śmigiel

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Zakład Komunalny w Śmiglu Sp. z o.o.

Osoba kontaktowa: Joanna Markowiak

Telefon: 668026318

E-mail: kolejka@zk-smigil.pl

WWW: https://www.facebook.com/kolejka.smigiel/

Informacja o organizatorze:

Burmistrz Śmigla oraz Zakład Komunalny w Śmiglu Sp. z o. o.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.