fbpx

Język, godka, Sprache nośnikiem tożsamości

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:30

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Jednym z motywów, towarzyszących wystawie, prezentowanej w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce, jest język: nośnik treści, kultury i wartości. Zapraszamy serdecznie na zwiedzanie wystawy po polsku, śląsku i niemiecku.

Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce to działająca jako filia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu instytucja kultury województwa opolskiego, mająca na celu przybliżenie historii i współczesności Niemców w Polsce poprzez muzealną prezentację i dokumentację działalności mniejszości niemieckiej. Ponadto Centrum pełni funkcję muzeum, ośrodka historyczno-kulturalnego, miejsca edukacji pozaszkolnej oraz miejsca spotkań.

Sercem instytucji jest wystawa stała „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”, przybliżająca zwiedzającym dzieje Niemców w Polsce od średniowiecza do czasów współczesnych. Nowoczesna ekspozycja stanowi połączenie scenografii i multimediów z autentycznymi elementami uzupełnionymi replikami i reprodukcjami. Ożywiona scenografia, nagrania audio i video oraz projekcje wprowadzają zwiedzających w historyczne kulisy, oddziałując na wszystkie zmysły oraz oferując niezapomniane spotkanie z historią i codziennością niemieckiej społeczności w Polsce.

Jednym z motywów, towarzyszących wystawie w szczególny sposób, jest język. Na poszczególnych, poświęconych różnym okresom historycznym stanowiskach dowiadujemy się między innymi o tym, jak język niemiecki przenikał do języka polskiego, w jaki sposób wynalazek druku wpłynął na rozprzestrzenianie się języka i wyrażanych przez niego: wiedzy, idei i poglądów; jak bardzo język stawał się narzędziem propagandy czy też jak usilnie walczono ̶ i walczy się do tej pory ̶ o jego zachowanie w kręgach mniejszości niemieckiej.

Język jest nośnikiem treści, kultury i wartości. To między innymi za jego pomocą możliwe jest zachowanie tożsamości społeczności; to on ma dla mniejszości narodowych i etnicznych szczególną wartość. To znaczenie pragniemy przybliżyć zwiedzającym wystawę stałą, prezentowaną w naszym Centrum.

Organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się w sobotę, 9 września 2023, w godzinach:

• 10:30 – w języku polskim,
• 13:00 – w języku śląskim,
• 15:30 – w języku niemieckim.

Ważne! Liczba miejsc ograniczona; uprzejmie prosimy o zgłoszenia na adres: cdwbp@cdwbp.opole.pl lub pod numerem telefonu: +77 407 50 12. Więcej informacji na profilu Centrum na Facebooku: https://www.facebook.com/CDWBP.

Zapraszamy serdecznie!

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:30

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce
ul. Szpitalna 11
45-010 Opole

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

Osoba kontaktowa: Bogna Piter

Telefon: 774075012 w.23

E-mail: cdwbp@cdwbp.opole.pl

WWW: https://www.facebook.com/CDWBP

Informacja o organizatorze:

Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce to instytucja kultury województwa opolskiego, mająca na celu przybliżenie historii i współczesności Niemców w Polsce poprzez muzealną prezentację i dokumentację działalności mniejszości niemieckiej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.