fbpx

Jesień w polu i zagrodzie - etnograficzny festiwal kultury 2022

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

11:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Jesień w Polu i Zagrodzie – festyn organizowany w ciechanowieckim skansenie to niezapomniana podróż do przeszłości, podczas której prezentowane są tradycyjne zwyczaje i obrzędy związane z kopaniem ziemniaków i pracami gospodarskimi porą jesienną.

Wśród bogatej oferty wydarzeń kulturalnych proponujemy jesienny piknik rodzinny, nawiązujący do prac polowych i gospodarskich na dawnej wsi podlaskiej. Pokazy zaprezentowane w skansenowskiej scenerii wiejskiej mają na celu prezentację, przypomnienie i utrwalenie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów związanych z kopaniem ziemniaków i pracami gospodarskimi oraz domowymi w okresie jesiennym. Najważniejszym punktem programu jest pokaz kopania ziemniaków motykami oraz kopaczką konną i „tłoka” – zbieranie ziemniaków za kopaczką z udziałem widzów. Po tym następuje bronowanie kartofliska broną konną. Wydarzenie ma charakter festynu rodzinnego. Powodzeniem cieszą się proste i tradycyjne zajęcia manualne, takie jak wykonywanie laleczek z makówek i gałganków, jesiennych korali, czy ludzików z kasztanów. Festynowi towarzyszą pokazy zanikających dziś zawodów i prac domowych: plecionkarstwa, kowalstwa, obróbki lnu, tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, obróbki ziarna w stępie i na żarnach, strzyżenia owiec, piłowania drewna, ciosania bali, pracy na tokarce, skubania gęsi, darcia pierza, ręcznego wyrobu masła i śmietany oraz serów, szatkowanie kapusty oraz udeptywanie jej w beczce do kiszenia i wiele innych. Niecodzienną atrakcją są stoiska prezentujące przygotowania zapasów do spiżarni na zimę, a także degustacja specjałów podlaskich z kuchni polowej – placków ziemniaczanych, babki ziemniaczanej, kiszki ziemniaczanej, bigosu, zupy kartoflanki, podpłomyków, piwa jałowcowego, naparów ziołowych, chleba razowego. Na kartoflisku skosztować można ziemniaków pieczonych w ognisku.

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

11:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada

Lokalizacja:

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Osoba kontaktowa: Artur Warchala

Telefon: 86 224 42 04

E-mail: artur.warchala@muzeumrolnictwa.pl

WWW: https://muzeumrolnictwa.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu powstało w 1962 roku. Siedzibą jest zespół pałacowy z 2 poł. XIX w. Na terenie parku ulokowano 53 obiekty zabytkowego budownictwa wiejskiego z pogranicza Mazowsza i Podlasia.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.