fbpx

Jego droga - rajd rowerowy PTTK im. ppłk. Wincentego Sobocińskiego

Data rozpoczęcia:

20 września 2020

niedziela

10:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

PTTK Oddział Gdański zaprasza do udziału w rajdzie rowerowym, gdzie wspólne odtworzymy drogę ppłk. Witolda Sobocińskiego, którą odbył z Wolnego Miasta Gdańska do Westerplatte, aby przekazać mjr. Henrykowi Sucharskiemu informację o spodziewanym ataku wojsk niemieckich na Polskę.

Trasa będzie odzwierciedleniem drogi jaką przejechał samochodem służbowym dowódca Wydziału Wojskowego Komisariatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, podpułkownik dyplomowany Wincenty Sobociński. Jechał do Wojskowej Składnicy Tranzytowej, aby przekazać dowódcy majorowi Henrykowi Sucharskiemu informację o spodziewanym ataku wojsk niemieckich na Polskę oraz rozwiązaniu korpusu interwencyjnego – oznaczało to, że w obliczu walk, wojska polskie nie przybędą z pomocą. Jego droga tuż przed wybuchem II wojny światowej w Gdańsku, w obliczu manifestacji hitleryzmu, była aktem odwagi.
Utrzymanie polskości w Wolnym Mieście Gdańsku w okresie międzywojennym było trudne i niebezpieczne – wymagało dużej determinacji i wysokich morale. Podpułkownik Wincenty Sobociński wraz ze swoim kierowcą przejeżdżał przez tereny, gdzie już stacjonowały wojska niemieckie przygotowujące się do ataku na Westerplatte. II wojna światowa miała się rozpocząć w ciągu kilkunastu godzin.

Opieka naukowa nad projektem: dr Andrzej Drzycimski, dr Jarosław Tuliszka

Liczba osób: 25

Data rozpoczęcia:

20 września 2020

niedziela

10:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer, inne

Lokalizacja:

Rozpoczęcie: ul. Nowe Ogrody 27 – dawny Komisariat Generalny RP w Gdańsku

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: PTTK Oddział Gdański im. dr. Jerzego Szukalskiego

Osoba kontaktowa: Stanisław Sikora

Telefon: 58 301-60-96

E-mail: biuro@pttk-gdansk.pl

WWW: https://www.pttk-gdansk.pl

Informacja o organizatorze:

PTTK Oddział Gdański już od ponad 70 lat zajmuje się upowszechnianiem krajoznawstwa, historii i dziedzictwa kultury poprzez aktywne uprawianie turystyki.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.