fbpx

Jedna Wyspa - Wiele Wspomnień / Gra literacka

Data rozpoczęcia:

6 września 2020

niedziela

10:00

Data zakończenia:

6 września 2020

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 zapraszamy na grę literacką Jedna Wyspa – Wiele Wspomnień. Z pozoru zwykłe miejsca na Wyspie Sobieszewskiej odkryją przed Wami swoje tajemnice ukryte dotąd we wspomnieniach dawnych i aktualnych mieszkańców.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 odbywająca się pod hasłem „Moja droga”, zainspirowała nas do podążenia śladami, nieznanych dotąd losów mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej. Dowiecie się jak wyglądało życie w Bohnsack, zanim stało się znaną osadą letniskową, poznacie historie związane z przeprawą promową, pierwszymi ośrodkami wypoczynkowymi.
Waszym przewodnikiem po tej wyprawie będzie NAJNOWSZA książka Waldemara Nocnego „Wyspa wspomnień”, przedstawiająca trzydzieści osobistych wspomnień mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej ukazujących przekrój ludzkich doświadczeń. Zbiór powstał z myślą o zachowaniu i utrwaleniu czasu zmian kulturowych i materialnych u ujścia Wisły. Wspomnienia te odsłaniają historię Wyspy Sobieszewskiej, dzisiaj terenu Gdańska, jej dramatyczne początki aż po współczesność, gdzie ekologia, rekreacja i dbałość o standard życia mieszkańców okazały się dla nich wiodącym elementem życia na tle rodzącej się turystyki.
Waldemar Nocny – historyk, pedagog, pisarz i urzędnik samorządowy. Urodził się w Gdańsku, w części, która do dnia dzisiejszego zachowała swój naturalny charakter – między dwoma odnogami ujścia rzeki Wisły – Wyspie Sobieszewskiej, w środowisku ludzi przybyłych z różnych stron Polski. Autor szeregu publikacji na temat poszczególnych dzielnic miasta Gdańska Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo, Letnica oraz Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej i Trzecie ujście Wisły, Katastrofa. Ujście Wisły w czasach Przełomu oraz zbioru opowiadań Trzynasty kilometr i powieści Reguła trzech, Do wkrótce, Kobiety.

Gra literacka – Jak wziąć udział
• Start: 6.09. /niedziela/ w godz. 10.00-15.00 przed domem kultury GAK Wyspa Skarbów
• W grze mogą wziąć udział osoby indywidualne jak i drużyny
• Na miejscu zostaną rozdane mapki wraz z pytaniami na które będzie trzeba odpowiedzieć w trakcie spaceru w zaplanowanym indywidualnie do godziny 15.00.
• Pierwsze 10 osób lub drużyn otrzyma nagrodę – Wyspę Wspomnień Waldemara Nocnego
Wystawa
Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa czasowa w Izbie Pamięci Wincentego Pola. Tematem przewodnim ekspozycji będzie wyżej wspomniana książka Waldemara Nocnego. Złożą się na nią wspomnienia bohaterów gry literackiej oraz inne, warte uwagi, przypomnienia i zapamiętania. Całość zostanie zilustrowana archiwalnymi fotografiami Wyspy Sobieszewskiej. Jej dodatkowym atutem będzie możliwość odsłuchania wybranych wspomnień nagranych przez aktora Teatru Miniatura Andrzeja Żaka oraz Alicję Bielską, biolożkę, artystkę plastyka, która każda wolną chwilę poświęca pasji ceramiki. Wystawa będzie udostępniona do 31 grudnia 2020.

Uwaga! W trosce o Państwa bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo naszych pracowników w dobie pandemii COVID-19, udział w grze będzie możliwy po wcześniejszym zapoznaniu się z Regulaminem dostępnym na www.wyspaskarbow.gak.gda.pl oraz przed rozpoczęciem gry.

UWAGA: obowiązuje limit miejsc 30 osób! ZAPISY do 3 września 2020, tel. 58 323-91-15 od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00 lub wyspaskarbow@gak.gda.pl i każdorazowo potwierdzane. Bardzo prosimy o rozważne zapisy, żeby nie blokować miejsc (będzie też lista rezerwowa, gdyby ktoś się wycofał).

Data rozpoczęcia:

6 września 2020

niedziela

10:00

Data zakończenia:

6 września 2020

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Turystyczna 3, Wyspa Sobieszewska

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Wyspa Skarbów Gdański Archipelag Kultury

Osoba kontaktowa: Paweł Jarczewski

Telefon: 58 323 91 15

E-mail: pawel.jarczewski@gak.gda.pl

WWW: https://wyspaskarbow.gak.gda.pl/

Informacja o organizatorze:

„Wyspa Skarbów” , najmłodsza filia Gdańskiego Archipelagu Kultury. Od 2004 r. tworzymy ofertę kulturalną na Wyspie Sobieszewskiej. Działamy na polu edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, organizujemy cykliczne wystawy malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, koncert, spotkania autorskie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.