fbpx

Jak powstał teatr? Scena. Ludzie. Historie.

Data rozpoczęcia:

15 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Dnia 15 września zapraszamy na wydarzenie związane z tym Jak powstał teatr? Scena. Ludzie.Historie. 

17.00 co jest potrzebne, żeby stworzyć teatr? Jak to się robi? Jakich specjalistów trzeba ściągnąć do miasta? I czy Płock był gotowy na teatr? Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, skupione wokół programu „Niepodległa”, uczcimy wydarzeniem związanym z powstaniem płockiego Teatru Dramatycznego.

Zapraszamy do teatralnego Piekiełka na kameralne spotkanie z ludźmi, którzy tworzyli płocki teatr, otwarty oficjalnie w 1975 r. Opowiedzą o tym, jak wyjątkowym poświęceniem było zakładanie teatru oraz z jakimi problemami musieli się uporać.

Dzieje płockiego teatru to część budowania niepodległej Polski. To historie ludzi, którym zależało na rozwoju ich podwórka, miasta, kraju. Za stworzeniem tego miejsca przez wiele lat lobbowało Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru – grupa społeczników i miłośników sztuki teatralnej. Przez wiele lat miasto było gotowe na teatr, jednak było go pozbawione. O tym, co musiało się stać, żeby powstał oraz jakie stanowił wyzwanie opowiedzą osoby, które pamiętają tamten czas.

Płocki teatr ma bogatą tradycję. Pierwszy budynek teatralny został oddany do użytku w 1812 r. i znajdował się na skarpie wiślanej. Niestety nie przetrwał lat wojennych – w 1940 r. został zburzony przez hitlerowców. Przez wiele lat w mieście nie było teatru. Dopiero w 1975 r. została otwarta nowa placówka przy Nowym Rynku 11, w budynku domu kultury Petrochemii. W 1980 r. otrzymała imię Jerzego Szaniawskiego.

Dziś Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku to nowoczesny budynek, gruntownie przebudowany w latach 2006-2007. Jest jedynym teatrem profesjonalnym w Płocku i na północnym Mazowszu.

Data rozpoczęcia:

15 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Teatr Dramatyczny w Płocku, Scena Piekiełko

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.